“Hak ve menfaatler korunacak”

Milli Güvenlik Kurulu, dün gerçekleştirdiği yılın ilk toplantısında Kıbrıs’a da değindi;

“Hak ve menfaatler korunacak”

 Türkiye’de 2019 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

5 saat süren toplantının ardından yayınlanan Milli Güvenlik Kurulu Bildirisi’nde, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki gelişmelerin yakından izlendiği, uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve menfaatlerin korunmasına yönelik bütün tedbirlerin alınmasına devam edileceği kuvvetle vurgulandı.
MGK toplantısından sonra yazılı bir basın açıklaması yapıldı. İşte yapılan 6 maddelik açıklama;
1- Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, 2018 yılının güvenlik değerlendirmesi yapılmış, 2019 yılında meydana gelmesi muhtemel risk ve tehditlere karşı alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir.
2-Millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında icra edilen operasyonlar hakkında kurul’a bilgi sunulmuştur. 
3- Bazı ülkelerin firari terör örgütü mensuplarını iade etmekten kaçınmalarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, iadelerin uluslararası hukukun ve sözleşmelerin gereği olduğu vurgulanmıştır.
4- Türkiye’nin Suriye sınırını güvenlik altına almak için daha önce gerçekleştirdiği operasyonlarda ve yürüttüğü diplomasiyle elde ettiği olumlu neticeler de göz önünde bulundurularak, İdlib’te mevcut statünün korunması, Münbiç yol haritasının süratle uygulanması ve Fırat’ın Doğusu ile ilgili varılan mutabakatların gereğinin yapılması hususundaki kararlı duruşumuzun sürdürüleceği belirtilmiştir.
5- Tüm terör örgütlerine karşı mücadeleyi ilke edinen Türkiye’nin amacının, Suriye’nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğünün korunarak, ev ve yurtlarını terk etmek zorunda bırakılmış milyonlarca Suriyelinin yerlerine dönmelerini sağlamak olduğu edilmiştir.
6- Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Ege ve Karadeniz’deki gelişmelerin yakından izlendiği; uluslararası antlaşmalardan doğan hak ve menfaatlerimizin korunmasına yönelik bütün tedbirlerin alınmasına devam edileceği kuvvetle vurgulanmıştır. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER