Yeni bir döneme girildi

Özersay, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’ta iki taraf arasında doğrudan iletişim kurulması ve işbirliği yapılmasına yönelik açıklamasını değerlendirdi:

Yeni bir döneme girildi

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay dün yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafı ile doğrudan iletişim kurmaktan ve işbirliğine dayalı bir ilişki tesis etmekten kaçınan Güney Kıbrıs Rum yönetimini, adanın ve bölgenin geleceği için tutumundan vazgeçerek, BM Güvenlik Konseyi’nin bu yöndeki çağrısına uymaya çağırdı.
Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk tarafı olarak işbirliği mekanizmasının bir an önce kurulmasına yönelik Birleşmiş Milletler nezdinde girişimler başlatacağını da açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi’nin dün aldığı kararda; “Adadaki iki taraf arasında doğrudan iletişim kurulması ve işbirliği yapılmasına yönelik bir mekanizma oluşturulmasının” net bir şekilde yer aldığına işaret ederek, “Bu durum, Kıbrıs adasında yeni bir döneme girildiğinin en bariz göstergesidir” dedi. 
Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasında doğrudan iletişim ve işbirliği mekanizması oluşturulmasını; “iki halk arasında mevcut güvensizliğin giderilmesi ve taraflar arasında karşılıklı bağımlılık yaratılarak, müzakere yoluyla ortak vizyona dayalı bir çözüme yardımcı olacak önemli bir unsur” olarak değerlendirdiğini vurgularken, “Bu yeni unsur, bölgemizin istikrar ve güvenliği açısından da önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklamasında, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nün adadaki görev süresini 31 Temmuz 2019 tarihine kadar uzatan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararını değerlendirdi.
Bakanlık, kararda yer alan hususlara ilişkin Kıbrıs Türk tarafının detaylı görüş ve pozisyonlarının BM Güvenlik Konseyi üye ülkeleri başta olmak üzere ilgili merkezlere iletildiğini ifade ederek, kararda öne çıkan noktalara ilişkin görüşlerini özetle şu şekilde paylaştı:

Yeni dönemin en bariz göstergesi
“Bilindiği üzere uzun süreden beri yoğun şekilde iki taraf arasında işbirliği yapılmasına yönelik ada dahili ve haricinde temaslar gerçekleştirilmiştir. Bu temaslar sonucunda, BM Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararda adadaki iki taraf arasında doğrudan iletişim kurulması ve işbirliği yapılmasına yönelik bir mekanizma oluşturulması net bir şekilde yer almıştır. Bu durum, Kıbrıs adasında yeni bir döneme girildiğinin en bariz göstergesidir.
Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafları arasında doğrudan iletişim ve işbirliği mekanizması oluşturulmasını, iki halk arasında mevcut güvensizliğin giderilmesi ve taraflar arasında karşılıklı bağımlılık yaratılarak, müzakere yoluyla ortak vizyona dayalı bir çözüme yardımcı olacak önemli bir unsur olarak değerlendirmekteyiz. Bu yeni unsur, bölgemizin istikrar ve güvenliği açısından da önem arz etmektedir.

Gerekli adımları atmaya hazırız
Kararda yer alan çağrının ardından beklentimiz uluslararası toplumun, adadaki iki taraf arasında bir an önce doğrudan iletişim ve işbirliğine dayalı mekanizmanın hayata geçirilmesini teşvik etmesidir.
Kıbrıs Türk tarafı olarak, adadaki iki taraf arasında işbirliğine dayalı bir ilişki tesis edilmesinin adamız ve bölgemizin huzur ve istikrarı açısından önemli olduğunun bilinciyle, böyle bir mekanizmanın uygulamaya konulması için gerekli adımları atmaya hazırız… Kararda tarafların, BM Genel Sekreteri’nin 15 Ekim 2018 ve 11 Ocak 2019 tarihli raporları uyarınca, ortak bir başlangıç noktası üzerinde anlaşmaya çağrılmalarını memnuniyetle karşılamaktayız…

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER