banner564
banner556

Türkiye’de bir ilk

‘Genelkurmay Çatı Davasında’ eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’e ve çok sayıda subaya 141 kez ağırlaştırılmış hapislik cezası verildi

banner611
Türkiye’de bir ilk
banner598
banner616

 FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin 224 sanıklı Genelkurmay "çatı" davasında kararlar açıklanmaya başladı. Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu 17 sanık 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı. Örgüt elebaşı Gülen dahil 13 kişinin de dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlere ilişkin aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanıklı Genelkurmay "çatı" davasının karar duruşması yapıldı.
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki bin 800 kişilik büyük duruşma salonunda görülen davada darbe girişiminin beyin takımı sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de arasında bulunduğu tutuklu sanıklar, tutuksuz sanıklar, bazı müdahiller ve tarafların avukatları hazır bulundu.
Mahkeme Başkanı Oğuz Dik ve üye hakimler Osman Pediz ve Sefa Taştan ile Cumhuriyet Savcısı Bülent Karakuş salondaki yerlerini aldı. Alınan kararlar duruşmada Mahkeme Başkanı Oğuz Dik tarafından açıklandı.
Darbenin askeri kanadının en üstünde yer alması planlanan sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi Eski Hava Kuvvetleri komutanı Akın Öztürk, 141 kez ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırıldı.
Deşifre olmasının ardından darbe girişimini öne alan "yurtta sulh konseyi"nin iki numaralı ismi eski Genelkurmay Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Mehmet Partigöç de 142 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.
Dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ı darbe girişimine ikna etmeye çalışan eski Genelkurmay Başkanlığı Proje Yönetim Daire Başkanı Mehmet Dişli de en üst düzeyden yani 141 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.
Ahmet Özçetin, Ali Osman Gürcan, Bilal Akyüz, Cemil Turhan, Erhan Caha, Fırat Alakuş, Hakan Evrim, Kubilay Selçuk, Ömer Faruk Harmancık, Murat Koçyiğit, Mustafa Barış Avıalan, Orhan Yıkılkan, Sinan Sürer, Muhsin Kutsi Barış ve Osman Kılıç, "anayasayı ihlal" suçundan bir, şehit olan 139 kişi dolayısıyla 139'ar kez, Osman Kılıç dışındaki sanıklar "Cumhurbaşkanına suikast" suçundan da birer kez ağırlaştırılmış müebbete mahkum edildi.
Böylece Kılıç 140, diğer 17 sanık 141'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış oldu. 

Rekor cezalar
Diğer cezalar ise şöyle:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimini yöneten sanıklardan eski tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, 137 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 540 yıl hapis,
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski başyaveri ve sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski kurmay albay Ali Yazıcı: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,
Eski kurmay albay Osman Kardal ve eski korgeneral İlhan Talu, anayasal düzeni ihlal suçundan birer kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
TRT'ye baskın emrini veren eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Muhsin Kutsi Barış: Ağırlaştırılmış müebbet hapis, 
Jandarma Genel Komutanlığı önünde sivillere ateş eden eski yarbay Ertuğrul Terzi: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, 
Zırhlı birliklerden tankların çıkması emrini veren sözde "yurtta sulh konseyi" üyesi eski tuğgeneral Ahmet Bican Kırker: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,
Genelkurmay karargahında komutanları derdest eden ÖKK timinin komutanı eski kurmay albay Fırat Alakuş: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Hulusi Akar'ın yaveri olan eski yarbay Levent Türkkan: Ağırlaştırılmış müebbet hapis, 
Sözde "yurtta sulh konseyi" üyeleri eski albaylar Ramazan Gözel ile Doğan Öztürk: 11'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, (Bu sanıklar 442 yıl hapis cezasına da çarptırıldı)
Davanın sivil sanıklarından FETÖ'nün mahrem imamı Birol Kurubaş: Ağırlaştırılmış müebbet hapis,
Eski kurmay albay Muzaffer Düzenli: Anayasal düzeni ihlal ve cumhurbaşkanına suikast girişimi suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, adam öldürmeden 60 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 540 yıl hapis,
15 Temmuz'da darbeci helikopter pilotlarını yöneten sanıklar Ünsal Coşkun, Mehmet Şahin ve Halil Gül: 29'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis,
Darbeci helikopter pilotlarına polis araçlarının vurulması talimatını veren eski Kara Havacılık Komutanlığı Taarruz Helikopter Tabur Komutanı yarbay sanık Özcan Karacan: 30 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis,
Eski 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı kurmay yarbay Savaş Kabaklı: 17 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis,

FETÖ elebaşı dahil 13 kişinin dosyası ayrıldı
Mahkeme, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de arasında bulunduğu firari 13 sanığın dosyasının tefrik edilmesini kararlaştırdı. 

2 sanığa tahliye
Polatlı darbe davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan sanıklar eski tümgeneral Osman Ünlü ve eski tuğgeneral Murat Aygün de tüm suçlardan beraat etti, bu sanıkların tahliyesine hükmedildi. Sanıklardan Özkan Aydoğdu da İstanbul'da yargılandığı davada ceza aldığı için bu dosyadan ceza almadı.

11 vatandaş şehit edildi
FETÖ'nün ihanet girişiminin yönetildiği karargahların başında Genelkurmay Başkanlığı geliyordu. Darbe girişiminin beyin takımı sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinden eski korgeneral İlhan Talu, tümgeneral Mehmet Dişli, tuğgeneral Mehmet Partigöç, tuğamiral Sinan Sürer, albaylar Cemil Turhan, Doğan Öztürk, Orhan Yıkılkan, Osman Kardal ve Ramazan Gözel sabah saatlerine kadar ihanet girişimini karargahta yönetti.
İhanet girişimine karşı demokratik tepkisini göstermek için Genelkurmay Başkanlığı karargahı önünde toplanan vatandaşlardan 11'i şehit edildi.
Karargahta ise dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruma astsubayı Bülent Aydın, darbecilerce vuruldu. Aydın, 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ilk şehidi olarak kayıtlara geçti.
Darbe girişiminin bastırılmasından sonra konsey üyelerinin de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında hazırlanan 2 bin 581 sayfalık iddianame, 3 Mart 2017'de, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Bütün eylemlerin sorumlusu olarak cezalandırılmaları istendi
Sanıkların, "anayasal düzeni ihlal" suçunun yanı sıra karargahta şehit edilenlerin sayısı kadar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
Sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de Türkiye genelindeki bütün eylemlerin sorumlusu olarak cezalandırılması istendi.
İlk duruşması 22 Mayıs 2017'de Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen davada, iddianameye karşı savunmalar alındıktan sonra 9 Mayıs 2018'de savcı esasa ilişkin mütalaasını sundu.
Savcı, eski orgeneral Akın Öztürk'ün de aralarında bulunduğu bazı sözde "yurtta sulh konseyi" üyeleri hakkında, 252 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti.
Ardından sanık ve avukatları, mütalaaya karşı savunma yaptı.
Bu işlemin tamamlanmasıyla 28 Mayıs 2019'da sanıkların son sözlerini alan mahkeme heyeti, karar duruşması için 20 Haziran'a gün verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473