banner564
banner556

12.Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’ne bu yıl 5 ülke katıldı

Başkente renk geldi

12.Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali’ne bu yıl 5 ülke katıldı

 Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), KKTC Başbakanlık Gençlik Dairesi, Uluslararası Festivaller Birliği, Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu, ASDER, FOGEM, FOLK-DER, Gençlik Merkezi, GÖÇ-TAŞ, HAS-DER ve TUFAD’ın bir araya gelerek organize ettikleri 12. Uluslararası Lefkoşa Halk Dansları Festivali, renkli görüntüler eşliğinde başladı. 2 Eylül’de sona erecek festival bu yıl KKTC, Portekiz, İrlanda, Çekya ve Türkiye’den halk dansları ekiplerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Festival, Salı gecesi Alikko ile Caher film gösterimi ile başladı. Son 3 yıldır Halk Dansları Festivali kapsamında yer alan sinema gösterimi kapsamında Alikko ile Caher adlı radyo skeçleriyle, herkesin gönlünde taht kurmuş Alikko ile Caher’in İngiltere’de kayda alınan gösterisi Lefkoşalılarla buluştu. Kemal Tunç ve Osman Balıkçıoğlu’nun hayat verdikleri Alikko ile Caher Çağlayan Parkı’nda kurulan festival sahnesindeki dev ekranda gösterildi.
Dereboyu’nda başlayan kortej yürüyüşü Çağlayan Parkı’nda tamamlandı.
Tüm ekiplerin katılımı ile festivalin kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Ülkelerin kültürel kıyafetleri ile Mehmet Akif Caddesi’nde (Dereboyu) başlayan yürüyüş, Çağlayan Park’a kadar devam etti. Ekipler çeşitli çalgılarla ülkelerine has müziklerle Dereboyu’nda neşeli bir hava estirdiler. Çağlayan Parkı’na ulaşılmasının ardından festivalin açılış konuşmalarına geçildi.

Özyiğit: Bu zor süreçten çıkabiliriz
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit konuşmasında Çağlayan Parkı’nın toplumdaki tarihi önemine işaret ederek, çocukluk yıllarında bayramları kutladıkları bu parkta, şimdilerde çocuklarını getirdiklerini belirterek, LTB’nin parka sahip çıkarak hem Lefkoşa’ya hem de kültürel değerlere sahip çıktığını aktardı.

Harmancı: Kıbrıs Türk halkı bu krizden de yenilenerek çıkacaktır
LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise konuşmasında Eylül ayının Lefkoşa için kültür ve sanatın konuşulduğu bir dönemi yansıttığını, Uluslararası Halk Dansları Festivali’nin ardından Yuka Blend Festivali ve Kıbrıs Tiyatro Festivali ile şehrin kültür ve sanat etkinlikleri anlamında hareketleneceğini belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472