banner556

“Darboğazdan  birlikte çıkalım”

Sendikalardan dört aylık bir süre için ek mesailerden fedakârlık istediklerini belirten Erhürman, dayanışma çağrısını yineledi

“Darboğazdan  birlikte çıkalım”

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), ilçelerde sürdürdüğü toplantılara önceki gün Lefkoşa’da devam etti. Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman’ın hükümet çalışmaları hakkında bilgi verdiği toplantıda, Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Sağlık Bakanı Filiz Besim ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de bakanlık faaliyetleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Toplantıya milletvekillerinin yanı sıra Genel Sekreter Erdoğan Sorakın ve MYK üyeleri de katıldı. Yaklaşık üç saat süren toplantıda Başbakan ve CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, böylesi bir durumdayken bile elini taşın altına koymaktan geri duranları dayanışmaya davet etti. Erhürman, ek mesailer konusunda da detaylı bilgi vererek hükümet olarak, sendikalardan istedikleri fedakârlığın dört aylık bir süre için olduğunu belirtti.
Erhürman, halk olarak bir dönüm noktasında olduklarını söyleyerek başladığı konuşmasında, felsefeleri gereği dar gelirli grupları daha çok korumaya çalıştıklarını ve bunu hayata geçirmek için de atılması gereken tüm adımları atacaklarını ifade etti. Erhürman, Kıbrıs Türk halkının dayanışma içinde bugünleri atlatıp bu darboğazdan çıkacağına inandığını söyleyerek, bakanlar kurulunda alınan kararların ortada olduğunu, sadece ek mesailerle ilgili önlem alınmadığını belirtti. 
 
Nami: Ucuz elektrik için çalışıyoruz
Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ise konuşmasında bakanlık olarak yoğun bir çalışma temposu içinde olduklarını ifade ederek, bir taraftan devletin zenginden daha fazla parayı tahsil edebilmesi için neler yapılabileceği, bir taraftan da devletin kendi gelirlerinden dar gelirliye nasıl destek olabileceği üzerinde çalıştıklarını belirtti. Enerji konusunda da çalışmaların sürdüğünü, enerjide arz güvenliğini sağlamak ve ucuz elektriği temin etme hedeflerinin de hükümet programında yer aldığı şekliyle devam ettiğini vurguladı.

Besim: Her gün bir noktaya dokunduk
Sağlık Bakanı Filiz Besim de yaptığı konuşmada, hastanelerde yapılan düzenlemelerden bahsederek atılan adımları sıraladı. Yanlış ve kötü kurgulanmış bir sistemle karşı karşıya olduklarını kaydeden Besim, sağlıkta normalleşmeleri sağlamak için gece gündüz çalıştıklarını belirtti. Sorunları tek tek çözeceklerini, göreve geldikleri günden itibaren birçok şeyin değiştiğini, her gün bir noktaya dokunduklarını söyleyen Besim, devlet laboratuvarı için de çalışmaların sürdüğünü, gerekli eksik cihazların da alınmaya başlandığını belirtti. 

Şahali: 18 milyonluk bir kaynak yarattık
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali de, ülkede gıda güvenliğini kurumsallaştırmak için atılan adımlardan hiçbir şekilde taviz vermeyeceklerini, her kim olursa olsun yurttaşa zehirli, zararlı gıda sunmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti. Bugün gerek siyasi gerek idari gerekse hukuki mücadele sayesinde, Maliye Bakanlığı ile işbirliği içinde 18 milyon lira gibi bir kaynak yaratıldığını belirten Şahali, kuraklık haritasının da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek tarım ve hayvancılık konularında yapılan yasa çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465