ZAYDER’in kadın el işlerinden oluşan sergisi ziyarete açıldı

26 Aralık’a kadar gezilebilecek

ZAYDER’in kadın el işlerinden oluşan sergisi ziyarete açıldı
banner432

Rahme ÇİFTÇİOĞLU
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’nin (ZAYDER) “İhtiyaçlı Değil Üreten Kadın” projesi kapsamında açtığı, kadın el işlerinden oluşan sergisini ziyaret etti.
Tatar, KKTC’nin her köşesinde toplumsal faydaya ve ihtiyaca yönelik faaliyetlerin olması gerektiğini belirterek, “Çalışmaların takdir edilmesi, desteklenmesi önemli” dedi.
Sergiyi, atölyeyi ve derneğin ikinci el kıyafet satılan bölümünü ziyaret eden Tatar, kadınların sadece el işlerinde değil, geri dönüşümde de çok güzel eserler yarattığını belirtti.
Her ülkede olduğu gibi, KKTC’de de özellikle de pandemi döneminde bazı eksiklikler yaşandığını belirten Cumhurbaşkanı, sıkıntıların aşılmasında toplumsal dayanışmanın önemli olduğunu vurguladı.
Dernek Başkanı Rabia Özcömerit’in verdiği bilgiye göre, “İhtiyaçlı Değil Üreten Kadın” projesine 85 kadınla başlandı. Atölyede maske, organik oyuncak (amigurumi) üretiliyor; el işleri, ahşap boyama yapılıyor. Kadınlar kullanılmayan, atılan eşyaları da dönüştürüyor.
ZAYDER, kadınlara ahşap boyama, İngilizce, okuma- yazma kursları da veriyor.
Sergi 26 Aralık’a kadar ziyaret edilebilecek. 26 Aralık’tan sonra da dileyenler atölyedeki çalışmaları yerinde görebilecek, buradan alışveriş yapabilecek, istediği ürünlerin siparişlerini verebilecek.


 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460