banner493

İki taraf da kazanmalı 

Tatar, bankacılık yaparken tasarruf sahiplerinin birikimlerini muhafaza edip ekonomiye kanalize etmenin önemini vurguladı

İki taraf da kazanmalı 
banner432

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Yapılan yazılı açıklamaya göre; Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, KKTC’nin geleceğine yön verirken doğru yönlendirmelerle kalıcı hizmetler vermenin önemine değinerek, önemli olanın bankacılık yaparken tasarruf sahiplerinin birikimlerini muhafaza edip ekonomiye kanalize etmek olduğunu belirtti. 
Bankacılık sektörünün kamuya entegre bir meslek dalı olduğunu kaydeden Tatar, faiz konusunun gündeme sıklıkla geldiğini, tasarruf sahibinin de makul bir faiz almazsa ülkeden para kaçışı olabileceğini söyledi. 
İnternet bankacılığı ve ekonomilerin entegre olması ve aynı para biriminin kullanılması gibi nedenlerden dolayı paranın kontrolünün ve korunmasının kolay olmadığını kaydeden Tatar, rekabet içerisinde makul ölçülerde faizlerin kontrol edilmesi ve marjlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. 

“Tefecilik konusunda yasal düzenlemeler var”

banner499
Tefecilik konusunda yasal düzenlemeler de olduğuna dikkat çeken Tatar, bankacılık sektörünün güvenilirliği ve geleceği için eksikliklerin gündeme getirilmesinin gerektiğini söyledi. 
Finans kuruluşları ile ilgili çalışmaların olduğunu belirten Tatar, bu çalışmaların Merkez Bankası’nın denetimine alınmasının gerektiğini kaydetti ve yeni hükümet ile birlikte ilgili komitede bu çalışmaların tamamlanması ve finans piyasalarının bir bütün olarak değerlendirilmesi temennisinde bulundu.
Tasarrufların genel ekonomi içerisinde olması gerekenin üzerinde olduğunu belirten Tatar, bu tasarrufların ekonomiye kanalize edilmesinin önemine vurgu yaptı. 
Bir iktisatçı olarak gelişmeleri değerlendirdiğinde, geleceğe umutla baktığını belirten Tatar, yapılan çalışmaların, Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile KKTC’nin daha sağlam zeminde gelişmesi için siyasi iradenin olduğunu kaydetti. 
Esas olanın KKTC’nin güçlenmesi olduğunu belirten Tatar, bankacılık sektörüne emek verenlere teşekkür etti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460