banner564

ABD’de gerilim artıyor

ABD'de George Floyd adlı siyahi vatandaşın gözaltı işlemi sırasında polis tarafından boğularak öldürülmesi ülkede büyük bir gerilim yarattı

ABD’de gerilim artıyor
banner598

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde George Floyd adlı siyahi vatandaşın gözaltı işlemi sırasında polis tarafından boğularak öldürülmesinin ardından şehirdeki protestolarda gerilim tırmanıyor.
Çarşamba gecesi yaşanan protestolara şiddet karışırken bir kişi açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Bu kişinin kim tarafından vurulduğu ve amacının ne olduğu ise henüz bilinmiyor. Gösterilerde çok sayıda ateş açılırken polis protestocuları dağıtmak için biber gazı kullandı.
George Floyd’un polis gözaltısında hayatını kaybettikten sonra başlayan gösterilerin ikinci gününde gerilim iyice tırmandı. Vali Tim Walz “durum çok tehlikeli” diyerek halktan protesto bölgesinden ayrılmasını istedi. Belediye Başkanı Jacob Frey da halkı sakinleştirmeye çalıştı.
Gösterilerde bir kişi açılan ateş sonucu hayatını kaybederken olayla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Gösterilerde bölgedeki bir çok iş yeri de yağmalandı.
ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’un öldürülmesini "Çok üzücü bir olay" olarak niteledi. Trump, soruşturmanın hızlandırılmasını da istedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner474