banner564

Yük birlikte omuzlanacak

Bakan Taçoy, iş insanlarının ekonomik ömrünü uzatacak kredi imkânlarını yaratmak için çalışma yapıldığını açıkladı

Yük birlikte omuzlanacak
banner598

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, iş insanlarının ekonomik ömrünü uzatacak ve altından kalkabileceği kredi imkanlarını yaratmak için çalışma yapıldığını söyledi.
Hiçbir yatırımcının ekonomik hayatının son bulmaması gerektiğini belirten Taçoy, “uzun vadeli bir çözüm bulmak zorundayız” dedi.
Hasan Taçoy yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin bu sorunun altından kalkması için, piyasaya para enjekte etmesi gerekliliğine dikkat çekerek, “Bunun özel sektöre nasıl yansıyacağının yollarını bulacağız” ifadesini kullandı.

Turizm, eğitim, inşaat gibi ana sektörlerin gelirlerini kaybederken, devletin de bu alanlardan sağladığı vergilerden mahrum olduğunu anımsatan Taçoy, “Piyasa zaten daraldı. Bu daralmada işletmelerin nasıl sıkıntı yaşadığını çok iyi biliyoruz. Döviz ile ilgili Türkiye’nin müdahaleleri var. Yıl sonuna kadar, işletmelerimiz döviz riski yaşamayacak öngörümüz var.” ifadelerini kullandı. 
Üretim yapan şirketlerin üretim yapmasını sağlayacak, piyasa istikrarını koruyacak, piyasada daha çok paranın dönmesini sağlayacak en önemli etkenin uygun kredi imkanları yaratılması olduğuna dikkat çeken Taçoy, işletmelerin de hibe ile devletin bir destek sağlamayacağını bildiğini ve beklentinin de uygun kredi imkanlarının yaratılması yönünde olduğunu kaydetti. 
“Piyasaya enjekte edilecek para miktarının artırılması, gerekirse devletin gelirlerini artırmak için tahvil formülünü kullanması ve elde edilecek gelirle iş dünyasına faiz desteği sağlanması kısa vadede hayata geçirebileceğimiz bir nokta.” ifadelerini kullanan Taçoy, ekonomik programa bakıldığında, turizm, tarım, eğitim, enerji gibi alanlarda reformlar ve yeni stratejik planlamalar öngördüklerini belirtti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474