banner556

“Bunda şüphe yok”

IŞİD terör örgütü ikinci bir açıklama yaparak "Rus uçağını biz düşürdük." iddiasında bulundu

“Bunda şüphe yok”
Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinden havalandıktan 23 dakika sonra yere çakılan Rus yolcu uçağınının düşürülme nedeni Rusya ve Mısır arasında polemik sebebi olurken, IŞİD terör örgütü ikinci bir açıklama yaparak "Rus uçağını biz düşürdük." iddiasında bulundu.
Rus yolcu uçağın ait olduğu Metrojet havayolu şirketinin Genel Müdür Yardımcısı Alexander Smirnov, önceki gün “Teknik hata veya pilotaj hatası ihtimallerini eledik. İmkân dâhilindeki tek açıklama uçağa yapılmış bir dış müdahale olabilir." demişti. Mısır Havacılık Bakanlığı tarafından ise uçağın teknik bir arızadan dolayı düştüğü iddia edilmişti. IŞİD terör örgütü, uçak düştükten yaklaşık on saat sonra yaptığı açıklamada, Rus uçağını Suriye'deki operasyonlara misilleme olarak düşürdüğünü duyurmuştu. IŞİD'in bu açıklaması ciddiye alınmayınca örgüt dün yeni bir açıklama daha yaptı. Sosyal paylaşım ağından yaptığı kısa açıklamada, "Uçağı biz düşürdük ve o gün yayınladığımız video, Ruş uçağına ait. Bunda şüphe yok." denildi. 
Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov de 17'si çocuk 224 yolcunun hayatını kaybettiği uçak kazasında, terör saldırısının ihtimal dışı olmadığını söylemişti. Peskov, “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kaza ile ilgili bilgilendirildi. Araştırma komisyonu çalışmalarına yeni başladı. Şimdilik açıklama yapamayız.” diye konuşmuştu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gerekli araştırmaların yapılacağını açıklarken Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi ise araştırmaların sonuca ulaşmasının aylar alabileceğini belirtmişti. Rusya'da tarihinin en ölümcül uçak kazası nedeni ile ulusal yas ilan edilirken, hayatını kaybedenlerden 168'inin naaşı Rusya'ya gönderildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 10:11
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner474