banner564
banner556

Can kayıplarının yüzde 90’ı aşısız

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris “Eğer Covid aşısına erişiminiz varsa bunun harika bir hediye olduğunu anlayın” dedi

Can kayıplarının yüzde 90’ı aşısız

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, yeni tip Coronavirüs (Covid-19) aşısına karşı çıkan insanların sosyal medya yerine güvenilir kaynaklardan bilgi alması gerektiğini vurgulayarak, salgın nedeniyle ölenlerin yüzde 99'unun aşısını yaptırmayanlar olduğunu bildirdi. Harris “Eğer Covid aşısına erişiminiz varsa bunun harika bir hediye olduğunu anlayın” dedi.
Sözcü Harris, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında Covid-19 aşılarıyla ilgili soruları cevapladı.
Harris, aşıların etkililiklerine ilişkin, "Evet, (aşılar) işe yarıyorlar. Hem de çok işe yarıyorlar" dedi.
Aşıların, hastaneye yatışları, ağır hastalıkları ve ölümü önlemek için tasarlandıklarını belirten Harris, "Dolayısıyla bunu çok iyi yapıyorlar. Nüfusa baktığımızda, ne yazık ki hastanede yatanların, daha da üzücü bir şekilde ölenlerin, aşı kapsamı çok yüksek olan ülkelerde bile büyük çoğunluğu yüzde 99'u aşısız" diye konuştu.
Harris, Covid-19 aşılarına erişimin olduğu ülkelerde aşı yaptırmamanın büyük bir trajedi olduğunu vurgulayarak, "Biliyorsunuz sürekli aşıya erişimi olmayan pek çok ülke olduğunu söylüyordum. Bir aşıya erişiminiz varsa, bunun harika bir hediye olduğunu anlayın. Bu büyük bir ayrıcalıktır." değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal medyayı dinlemeyin
Covid-19 aşılarıyla ilgili özellikle sosyal medyada çıkan haberlerden birçok kişinin endişelendiğini belirten Harris, aşılarla ilgili en sağlıklı bilgilerin güvenilir kaynaklardan edinilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Harris, DSÖ ve ülkelerin sağlık bakanlıklarının internet sitelerinde aşıların güvenilirliğiyle ilgili "muazzam miktarda" bilgi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:"Sosyal medyadaki şeyleri dinlemeyin. Güvenilir kaynaklara başvurun. Öğrenmek için mutlaka sorularınızı sorun. Evet, ama aynı zamanda aşınızı olun. Bir aşıya erişimin varsa bu dünyadaki şanslı insanlardan birisin. Hala bu ayrıcalığa sahip olmayan o kadar çok insan var ki."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bir Vatandaş
Bir Vatandaş - 1 yıl Önce

Başlıkta %90 diye yazmışsınız makalede ise %99 diyorsunuz, hangisi doğru?
Başlıkta bile yanlış yapıyorsanız bu çok amatörce bir izlenim veriyor.

SIRADAKİ HABER

banner456

banner472