banner564
banner556

Ermeni gruplar devrede

ABD’nin Los Angeles kentinde, Washington Büyükelçisi Murat Mercan'a yönelik saldırı girişimi oldu

banner611
Ermeni gruplar devrede
banner598
banner616

ABD’nin Los Angeles kentinde Yunus Emre Enstitüsü'nün düzenlediği etkinlikte Washington Büyükelçisi Murat Mercan'a yönelik saldırı girişimi oldu.
Ermeni grupların gerçekleştirdiği provokasyona Türkiye'den tepki geldi.
Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Güney Kaliforniya Üniversitesinde Annaberg Gazetecilik Okulu ve Yunus Emre Enstitüsü eş ev sahipliğinde 29 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen Türkiye’nin Kamu Diplomasisi konulu konferansa katılan yetkililerimiz radikal Ermeni gruplar tarafından hedef alınmış, sözlü ve fiziki tacize uğramıştır.
ABD Diplomatik Güvenlik Birimi ve Los Angeles Polis Birimi (LAPD), gerekli güvenlik önlemlerini alarak Üniversite kampüsünde gerçekleşen olayların büyümesini engellemiştir.
Ülkemizi ve Azerbaycan'ı, son dönemde ise Ermenistan Hükümetini ve bölgedeki barış sürecini de hedef alan radikal diaspora gruplarının nefret dilinin şiddet eylemlerine dönüşmesi endişe vericidir. Heyetimize fiziki saldırıda bulunanlar hakkında gerekli hukuki süreç tarafımızdan başlatılacaktır.
Tarihi olayların dar ve yerel siyasi saiklerle çarpıtılması ve aşırılık yanlısı grupları memnun etmek için yapılan açıklamaların, radikalleşmeyi, nefret söylemini ve şiddeti teşvik ettiği bu olayla bir kez daha açıkça ortaya çıkmıştır."
Konuyla ilgili AK Parti'den de bir açıklama var. Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Provokatör Ermeni grupların saldırgan girişimini şiddetle kınıyoruz." dedi. 
Çelik X hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:
"Saldırgan yalan şebekesi hakikatlerin duyulmasını engelleyemez. 
Yaşanan hadise, fikir ve ifade özgürlüğüne karşı çirkin bir müdahale girişimi olduğu gibi bu grupların saldırganlık dışında kendilerini ifade edecek bir yetenekleri olmadığını da göstermektedir. Her türlü provokasyona karşılık Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü savunmayı, Kafkaslarda barış ve istikrara bağlı kalmayı sürdüreceğiz." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473