banner564
banner556

Hedef gösterdi

Trump, BM 73. Genel Kurulu'ndaki konuşmasında “Tüm ülkeleri İran'daki rejimi izole etmeye çağırıyoruz" dedi

Hedef gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Esed rejiminin kimyasal silah kullanması durumunda ABD'nin harekete geçeceği uyarısında bulundu. 

BM 73. Genel Kurulu'na hitap eden Trump, konuşmasına  ''İki yıldan kısa bir sürede, yönetimim ülkemizin tarihinde neredeyse her yönetimden daha fazlasını başardı.'' diyerek başladı. 
Trump'ın bu ifadesi BM Genel Kurulu'nda gülüşmelere neden oldu. Trump ise gülümseyerek ''Bu tepkiyi beklemiyordum ama sorun yok diyerek'' konuşmasına devam etti. 
ABD'nin Kuzey Kore ile yürüttüğü nükleer görüşmeleri değerlendiren Trump, ''Kuzey Kore lideri Kim'e cesareti ve attığı adımlar için teşekkür etmek istiyorum.'' dedi. 
Trump, Kuzey Kore tam anlamıyla nükleer silahsızlanana kadar yaptırımların uygulanmaya devam edeceğini söyledi.
Suriye'deki trajedinin ise içler acısı olduğunu söyleyen Trump, Suriye'de rejime kimyasal silah uyarısında da bulundu.
Trump, Esed rejiminin kimyasal silah kullanması durumunda ABD'nin harekete geçeceğini söyledi.
ABD Başkanı Trump, Suriye ve Yemen'de akan kandan önemli ölçüde İran'ı sorumlu tuttuğunu belirtti.
Trump, uygulanan ekonomik baskılar için, "İran anlaşması kapsamında kaldırdığımız nükleer yaptırımları geçen ay yeniden uygulamaya başladık. Buna 5 Kasım'da devam edilecek. Dahası da gelecek. İran'a ham petrol ithal eden ülkelerle satın almalarını durdurmaları konusunda görüşüyoruz. " diye konuştu. 
İran'ın dünyaya en tehlikeli silahlarla tehdit oluşturduğunu savunan Trump, "Amerika'ya ölüm" diyen ve İsrail'i yok etmekle tehdit eden bir rejime izin veremeyeceklerini söyledi.
Trump, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararının da bölgeye istikrar ve huzur getirmeyi amaçladığını öne sürdü.

“Petrol fiyatlarını indirin" çağrısı
ABD’nin dünyanın en büyük enerji üreticisi olduğuna işaret eden Trump, "Biz makul fiyatta petrol, kömür ve doğal gaz ihracına hazırız. OPEC üyesi ülkeler her zaman olduğu gibi başka ülkelere kazık atmaya çalışıyor, bunu sevmiyorum.” görüşünü paylaştı.
Trump, yüksek fiyat nedeniyle OPEC'i eleştirerek, "OPEC üyelerinden petrol fiyatlarını artırmayı durdurmalarını istiyoruz, şu saatten sonra petrol fiyatlarını azaltmaya ve askeri korumaya yardım etmeye çağırıyoruz. Bu korkunç fiyatların daha da artmasına sessiz kalamayız.” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465