Karşılıklı elçi  restleşmesi

Türkiye, Eitan Naeh’ten, İsrail de Gürcan Türkoğlu'ndan ülkeyi terk etmesini istedi

Karşılıklı elçi  restleşmesi

 Türkiye Dışişleri Bakanlığının, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh’ten bir süreliğine ülkesine dönmesini istemesinin ardından, karşı taraftan da misilleme geldi

İsrail yönetimi Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu'nda görevli Büyükelçi Gürcan Türkoğlu'nun ülkeyi terk etmesini istedi. Türk yetkililer, Gürcan Türkoğlu'nun dönüşünün değerlendirildiğini belirtti. Ancak Türkoğlu'nun özel bir statüsü mevcut… Türkoğlu, Türkiye'nin Filistin nezdindeki büyükelçisi olarak görev yapıyor. Bu nedenle de Türk yetkililer, "İsrail'in ülkeden ayrılma talebinde bulunamayacağının" altını çiziyor. Yetkililer bu talebin değerlendirildiğini belirtti.
ABD Başkanı Donald Trump’ın daha önce aldığı karar doğrultusunda ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini dün resmen Kudüs’e taşıması bölgede infiale yol açtı. İsrail askerleri, Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere gerçek mermilerle müdahale ederek 61 Filistinliyi şehit etmişti. Türkiye, İsrail’in bu katliamına sert bir şekilde tepki göstermiş, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh’ten bir süreliğine ülkesine dönmesini istemişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER