banner564
banner556

Kriz hafifledi

ABD, Türkiye ile Rusya arasında varılan ‘İdlib ateşkes anlaşmasına’ destek verdi

Kriz hafifledi

ABD yönetimi, Türkiye ile Rusya arasında varılan İdlib ateşkes anlaşmasının bölgedeki insani krizin hafifletmesi ve tehlikeli durumun bertaraf edilmesi konusunda umut verici olduğunu açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib konusunda yapılan ateşkes anlaşmasına ilişkin Anadolu Ajansı muhabirine yazılı açıklama yaptı.
Açıklamada, "İdlib'de çok tehlikeli bir durumun bertaraf edilmesine ve Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah güçleri tarafından sivil bölgelere yapılan saldırılar sonucu ortaya çıkan korkunç insani krizi hafifleteceğini umut ettiğimiz Türk-Rus ateşkesini destekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.
Bununla beraber ABD'nin, NATO müttefiki Türkiye ile ateşkesin detaylarını görüşmeyi beklediği belirtilen açıklamada, "Artık en önemli kısım, Esed ve destekçilerinin sürekli bir ateşkesin öngörüldüğü bu anlaşmaya uyup uymayacağını görmek olacak." değerlendirmesine yer verildi.
Açıklamada ayrıca, Suriye'deki çatışmaya son vermenin tek yolunun, ülke çapında ateşkes sağlanması ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 2254 Sayılı Kararı kapsamında siyasi çözüm olduğu vurgulandı.
Türk ve Rus heyetleri arasında Moskova'da yapılan görüşmeler sonucunda önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İdlib'de bir ateşkes anlaşmasına varıldığını açıklamıştı.   

YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit Bahadır çerez  Facebook AP
Halit Bahadır çerez Facebook AP - 3 yıl Önce

Öncelikle bu sıcak tablo beni ve umuyorumki her iki bırokrasi tarafta kvanç duymuşlardır ve sizlerin bizlere yaşattığınız mutlu tablo için ayrıca teşekkür ederim çocuklar genç fidanlar ölmeyecek ve analar ve babalar gözleri yaşlı kalnayacaklar????️????️????️

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473