banner564

Son söz halkın 

banner587

Anayasa değişikliği için hazırlanan yasa önerisinin Meclis’ten geçmesi için 34 milletvekilinin onayı gerekiyor

Son söz halkın 
banner598

 Cumhuriyet Meclisi’nde Anayasa değişikliği için hazırlanan yasa önerisinin detaylarını görüşmek amacıyla Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay’ın başkanlığında siyasi parti başkanlarının ve yargı temsilcilerinin katılımıyla dün ikinci toplantı yapıldı. 

Toplantıya Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman, Başsavcı Behiç Öztürk, Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Demokrat Parti Genel Başkanı Fikri Ataoğlu ve Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı katıldı.
Toplantıda Meclis Hukuk Siyasi İşler ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ile Komite üyeleri CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe ve HP Milletvekili Hasan Büyükoğlu da hazır bulundu.

“Son Söz Kıbrıs Türk Halkının”
Yaklaşık bir saat süren toplantının ardından açıklama yapan Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Anayasa değişikliğiyle ilgili gelinen aşamada siyasi parti gruplarının konuyu değerlendireceğini ve muhtemelen Meclis komitesinde de ele alınacağını söyledi. Uluçay her halükarda son kararı Kıbrıs Türk halkının vereceğini ifade etti.
Meclis Başkanı Uluçay, 20 Şubat’ta yaptıkları benzer toplantıda konunun Cumhurbaşkanlığı nezdinde istişare edilmesi gerektiği kararına varıldığını hatırlattı.

“Cumhurbaşkanı’yla istişarenin bilgilerini paylaştık”
Bu çerçevede geçen hafta Başbakan Ersin Tatar ve Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik ile birlikte konuyu Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüklerini dile getiren Uluçay, dünkü toplantıda Cumhurbaşkanı’yla istişarelerinde elde ettikleri bilgileri paylaştıklarını kaydetti.
Partilerin grup toplantılarını genellikle pazartesi günleri yaptığına işaret eden Uluçay, bu toplantıyı da parti başkanlarının görüşülenleri pazartesi grup toplantılarında milletvekilleriyle istişare edebilmesi için bugün yaptıklarını kaydetti.

“Emeklilik yaşı ve yargıç sayısı…”
Anayasa değişikliği çerçevesinde referanduma sunulması planlanan iki husus olduğunu, bunlardan birinin Yüksek Mahkeme yargıçlarının, Başsavcı, Başsavcı Yardımcısı ve Başsavcı Yardımcısı Muavinlerinin emeklilik yaşını yükseltmek; diğerininse Yüksek Mahkeme yargıçlarının sayısını artırmak olduğunu dile getiren Uluçay, dün yapılan değerlendirmelerin her iki konunun mu yoksa sadece yargıç sayısının artırılmasının mı referanduma dahil edileceği üzerine olduğunu kaydetti. 
 

banner594
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473