banner493

6 tesis kapatıldı

Türkiye’de tüm elektrik santrallerine filtre zorunluluğu getirildi

6 tesis kapatıldı
banner432

 Türkiye genelinde 6 termik santral bacalarına filtre takmadığı gerekçesiyle gece yarısı mühürlendi. Bakan Kurum ve Bakan Dönmez santrallere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlık, termik santrallerin bacasına filtre takılması için 1 Ocak 2020'ye kadar süre tanımıştı. Gece yarısı itibariyle denetimler başladı. 
Manisa, Zonguldak, Sivas ve Kahramanraş ile Kütahya'nın iki ilçesindeki termik santrallere filtre takılmadığı belirlendi.
Altı santralin baca gazı arıtma tesisi olmadığı için faaliyetleri durduruldu.
Kömür kazanları mühürlenerek kapatıldı. Santrallerin çevre izin belgesi alana kadar üretim yapamayacağı öğrenildi.

Bakan Kurum'dan açıklama
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Soma Termik Santralinin 4 ünitesinin çalışmasına kış sezonu boyunca müsaade edileceğini duyurdu.

banner520
Bakan Kurum, Çevre Kanunu'nu gereği 5 termik santralin tamamen, 1 termik santralin ise kısmi olarak kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.
Kurum, incelenen 7 termik santralden 4'üne geçici faaliyet belgesi verildiğini, 3 santralin ise gerekli çevre izinlerini aldığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı, "Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal ve Zonguldak Çatalağzı termik santralleri tamamen, Manisa Soma Termik Santrali ise kısmi olarak kapatılmıştır" dedi. 

Elektrik talebi etkilenecek mi?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de santrallere uygulanan yaptırıma ilişkin açıklamalarda bulundu. Fatih Dönmez, santrallerin kapatılması nedeniyle enerji arzında bir sorun yaşanmayacağını aktardı.
NTV'den Özden Erkuş'un sorularını da yanıtlayan Bakan Dönmez, santral başına çevreye uyum yatırımı maliyetinin yaklaşık 100 milyon dolar tuttuğunu söyledi. Dönmez ayrıca üretimi durdurulan santrallerde çalışan işçilerin mağdur olmamaları için de işverenlerle görüştüklerini belirtti. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465