banner564

İsimler açıklandı

Tarım Bakanlığı, sahte zeytinyağlarıyla ilgili idari ceza ve hukuki süreci başlattı  

İsimler açıklandı
banner598

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, zeytinyağı tağşiş analizleri sonucunda 19 zeytinyağı numunesinin uygun değil (tağşişli) olarak tespit edildiğini açıkladı. Bakanlık, sahte zeytinyağı markalarını da açıkladı. 
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 4- 25 Ocak tarihleri arasında beş ilçede tağşiş analizi için yapılan denetimler sonucunda 66 zeytinyağı numunesi alındığı ve ECN 42’ye göre yapılan analizlerin sonucunda 47 zeytinyağı numunesinin uygun (tağşişli değil), 19 zeytinyağı numunesi ise uygun değil (tağşişli) olarak tespit edildiği belirtildi.
Açıklamada, 19 tağşişli zeytinyağı numunesinin 18’ inin üretici/satıcı firmasının tespit edildiği, bir zeytinyağı numunesinin firmasının tespit edilemediğinden dolayı hukuki süreç başlatıldığı kaydedildi.
Bakanlık açıklamasında 18 tağşişli zeytinyağının ise 7 farklı firmaya ait olduğunun tespit edildi, tağşişli tespit edilen zeytinyağlarının üretici/satıcı firmaları 38/2023 sayılı ‘’Zeytin ve Zeytin Ürünleri Yasası’’nın 8. madde, 4. fıkrasına aykırı davrandıkları için, haklarında söz konusu yasanın 28. madde, 4. fıkra, A bendine istinaden idari ceza uygulanacağı ifade edildi.
Açıklamada, üç tağşişli zeytinyağının üretici/satıcı firması olan iki firma, yasanın 19. madde, 7. fıkrasına istinaden itiraz hakkını kullandığı ve şahit numuneden tekrar analiz yapılmasını talep ettiği belirtilen açıklamada, laboratuvar sonuçlarının çıkmasının ardından basınla paylaşılacağı kaydedildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, 15 tağşişli zeytinyağının üretici/satıcı firması olan beş firmaya ise cezai işlem uygulanmaya başlandığı belirtildi.

Hangi markalar sahte
Buna göre sahte çıkan zeytinyağı markaları şöyle:  
Güzel Lefke Zeytinyağları, Güzel Yayla Zeytinyağları, Çatalköy Doğal Zeytinyağları, Tuncay Özdemir, Altıntoprak, Zeytinyağları, Yeni Tuana Zeytinyağları, Gurme Zeytinyağları, Bir Damla Zeytinyağları, Gurme Zeytinyağları, Yeni Kızıklı, Eski Köylüm, Eski Köylüm Yerli, Asi Zeytinyağları. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Op.Dr.İlkan Ertuğ
Op.Dr.İlkan Ertuğ - 3 ay Önce

Gıdada hile yapılması,kabul edilebilir değildir.Firmaların isimlerinin açıklanması bile mutluluk verdi.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner474