banner564
banner556

Nebati: Borç değil

IMF'nin 6,3 milyar doları Türkiye'ye olmak üzere tüm üye ülkelere tahsis ettiği kaynak siyasetin yeniden gündemine geldi

Nebati: Borç değil

IMF'nin 6,3 milyar doları Türkiye'ye olmak üzere tüm üye ülkelere tahsis ettiği kaynak siyasetin yeniden gündemine geldi. İYİ Parti'den Bilge Yılmaz bu paranın borç olduğunu hatırlatırken, Nebati "çarpıtıyorsunuz" dedi.
Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye dahil üye ülkelerin merkez bankalarına geçen yıl ağustos ayında aktardığı toplamda 650 milyar dolarlık IMF parası (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tekrar siyasetin gündemine girdi.
IMF’deki kotası doğrultusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) 6,3 milyar dolarlık SDR aktarılmış, bu kaynak TCMB’nin brüt rezervlerine eklenmişti.
Ağustos 2009’da aktarılanlarla birlikte TCMB’nin brüt rezervlerinde haziran sonu itibarıyla 7,3 milyar dolarlık SDR bulunuyor. Bu bilançoda borç olarak yer alıyor.
İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, önceki gün katıldığı bir televizyon programında TCMB rezervlerindeki son duruma dair bilgi verirken, IMF’den alınan söz konusu parayı da hatırlattı ve bunun da rezervlerde durduğunu söyledi.
Yılmaz’ın açıklamasına bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den yanıt geldi.

Nebati’den Yılmaz’a cevap
Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Yılmaz’ın sözlerine yönelik “Katıldığınız bir yayında Türkiye'nin IMF'den 6,5 milyar dolar borç aldığını iddia etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya da bilip çarpıtıyorsunuz. İki durum da sizin adınıza üzücü.” ifadelerini kullandı.
IMF’nin üye ülkeleri desteklemek amacıyla SDR tahsisatı, başka bir ifadeyle koşulsuz rezerv desteği sağladığını belirten Nebati, SDR tahsisatlarının üye 190 ülkeye kota payları oranında yapıldığını kaydetti.
Nebati, bu kapsamda geçen yıl, ABD'ye 112,9 milyar dolar, Almanya'ya 36 milyar dolar, Güney Afrika'ya 4,15 milyar dolar tutarında rezerv imkanı sağlandığını ifade ederek, Türkiye'ye ise IMF'deki kota payına karşılık gelmek üzere 6,3 milyar dolar tahsis edildiğini belirtti.
IMF ile bu konuda bir anlaşma imzalanmadığına ya da program ilişkisine girilmediğine dikkati çeken Nebati, “Bu imkan, tüm üye ülkelerin kullanımına açılmış bir kaynaktır. Türkiye'nin IMF'den borç aldığına ilişkin açıklamalar gerçek dışıdır. Bu hususlarla ilgili geçmişte de yapılan tezviratlara ilişkin 26 Ağustos 2021'de yapılan Bakanlığımızın basın duyurusu linkini sizin için tekrar bırakıyorum.” değerlendirmelerinde bulundu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner473

banner565