banner564
banner556

Uçmak lüks olacak

IATA, sosyal mesafe kuralının uçak bileti fiyatlarını yüzde 50 artırabileceğini duyurdu

Uçmak lüks olacak

Coronavirüs salgını nedeniyle uzun süredir havayolları uçuşu yapılamazken, sosyal mesafeyi korumak için yolcu sayısının azaltılmasının bilet fiyatlarını yüzde 50 oranında artırabileceği uyarısında bulunuldu. Coronavirüs salgının vurduğu sektörlerden biri olan havacılık sektörü, uçuşlara yeniden başlamanın formülünü arıyor.
Uçakta sosyal mesafenin korunması ve uçuştan önce ateş ölçülmesi gibi bazı önlemlerin alınması planlanıyor. Ancak sosyal mesafenin korunması için yolcu sayısının azaltılmasının bilet fiyatlarını artırması bekleniyor.
Dünya gazetesinde yer alan habere göre, Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği (IATA) uçaklarda boş koltuk bırakmanın bilet fiyatlarını ciddi oranda artıracağını uyarısında bulundu.
IATA’dan yapılan açıklamada “Sektörün ortalama kar eşiği yük faktörü yüzde 77. Sosyal mesafe önlemleriyle maksimum yük faktörü yüzde 62’ye düşecek. Bu da birim maliyetlerinde keskin artışa neden olur. Havayolu şirketlerinin sadece kâr eşiğini yakalaması için bile 2019 yılına göre bilet ücretlerinin bölgeden bölgeye yüzde 43 ila 54 artması gerekir” ifadeleri kullanıldı.
IATA Genel Direktörü Alezandre de Juniac ise CNN’e yaptığı açıklamada “Bu koşullar altında uçabilecek ve bu uçuşlardan paza kazanabilecek hiçbir havayolu yok” dedi.
Boş koltuk uygulaması uçak tiplerine göre doluluğu yüzde 30-50 oranında düşürebiliyor.

Havayolu sektöründeki en büyük iflas
Bu arada Coronavirüs salgınının en çok etkilediği sektörlerin başında gelen havacılık sektöründe en büyük iflas başvurularından biri yapıldı. Latin Amerika'nın en büyük ikinci havayolu olan Avianca, Coronavirüs nedeniyle duran uçuşları gerekçe göstererek iflas başvurusunda bulundu. Bu süreçte hükümetle olan görüşmeler ise devam edecek. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473