banner564
banner556

9 Ağustos büyük fırsat

Kıbrıs Rum tarafı, Maraş’a ilişkin geçmişte yaptığı önerileri yeniden gündeme getirmeye hazırlanıyor

banner611
9 Ağustos büyük fırsat
banner598
banner616

 Kapalı bölge Maraş konusunun Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında 9 Ağustos’ta gündeme gelmesine kesin gözüyle bakıldığını belirten Rum basını, bu görüşmenin Kıbrıs Rum tarafının Maraş’a ilişkin geçmişte yaptığı önerileri yeniden gündeme getirmesi için bir fırsat teşkil ettiği yorumunda bulundu.

Fileleftheros gazetesi, “Maraş’ta ‘Oyunda’ – Dışişleri Bakanı: Şehrin Yeniden İnşası İçin Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerden Oluşan Teknik Komite Kurulması İçin Bir Şans” başlıkları altında verdiği haberinde, Kıbrıs Rum tarafının, kapalı bölge Maraş konusunda oluşan “krizin”, Maraş’ın sözde “gerçek sahiplerine” iade edilmesi ve ortak komite kurulması gibi geçmişte gündeme getirilen önerilerin güncellenmesi için bir fırsat olarak gördüğünü belirterek, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve bazı siyasi parti başkanlarının açıklamalarına yer verdi.
Habere göre Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis önceki gün yaptığı açıklamada, Başbakan Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın kapalı bölge Maraş konusunda yaptıkları açıklamalara yanıt verdi.

Tatar ve Özersay’ı suçluyor
Hristodulidis, “Tatar ve Özersay’ın, 9 Ağustos’taki liderler görüşmesinden sonuç alınmasını istemediklerini, bu yüzden de görüşme tarihine kadarki sürede kışkırtıcı açıklamalarını sürdüreceklerini” iddia etti.
“Sn. Özersay ve Sn. Tatar, her gün yaptıkları kışkırtıcı açıklamalarla, 9 Ağustos görüşmesi hakkında olumsuz ortam yaratmak için Kıbrıs Rum toplumunda tepkiler oluşmasını sağlamaya çalışıyorlar. Müzakerelerin yeniden başlaması yönünde bir umut vardır ve bu görüşme önemlidir. Bazıları bu görüşmenin sonuca ulaşamamasını istiyor ve bunun için ellerinden geleni yapıyorlar” şeklinde konuşan Hristodulidis, “verilecek tepkiler konusunda dikkatli olunmasını” istedi.
Gazete haberinin devamında AKEL ve EDEK’in,  Özersay ve Tatar’ın kapalı bölge Maraş konusundaki açıklamalarına yönelik tepkilerine de yer verdi.
AKEL’in açıklamasında, “Özersay ile Tatar’ın kapalı bölge Maraş konusundaki açıklamalarının dayanaksız olduğu” iddiasında bulunularak, Maraş’ın büyük bir bölümünün EVKAF’a ait olduğu iddialarının daha önce de gündeme geldi ifade edildi.
Politis gazetesi ise konuya ilişkin haberini, “Kıbrıs Rum Tarafı Maraş Konusunda Ne İsteyecek – Tatar ve Özersay 9 Ağustos Görüşmesi Çerçevesinde Olumsuz Hava Yaratmaya Çalışıyorlar” başlıkları altında verirken, Anastasiadis’in 9 Ağustos görüşmesinde Maraş konusunda ortak teknik komite kurulması önerisini gündeme getirmesinin beklendiğini yazdı.
Gazete, bu önerinin Akıncı tarafından kabul görme ihtimalinin ise uzak olduğu değerlendirmesinde bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner608

banner581

banner473