banner564
banner556

“Endişe verici”

El-Sen ve Tel-Sen ile görüşen Erhürman, Türkiye ile imzalanan protokolde, kurumlarla ilgili taahhütlerin belirsiz olduğunu savundu

banner611
“Endişe verici”
banner598
banner616

 Ana Muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, Türkiye ile imzalanan işbirliği anlaşmasında kamu-özel işbirliği modeliyle ihaleye çıkılmasının öngörüldüğüne, ancak modelin belirtilmediğine işaret ederek, uluslararası bir anlaşmada ortaya konulan bir taahhütle ilgili belirsizlik bulunmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. 

Tufan Erhürman, beraberindeki heyetle birlikte Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) ve Kıbrıs Türk Telekomünikasyon Dairesi Çalışanları Sendikası (TEL-SEN) yetkilileriyle görüştü.
KKTC ve TC hükümetleri arasında imzalanan iktisadi ve mali işbirliği anlaşmasının ardından sendikalara ziyaret başlatan CTP, EL-SEN’e ziyaret gerçekleştirdi. TEL-SEN yetkilileriyle ise CTP’de görüşüldü.
Yapılan açıklamaya göre, Tufan Erhürman, imzalanan metnin büyük ölçüde dörtlü koalisyon hükümeti dönemindeki çalışmalara dayandığını ancak metnin son halinde önemli farklılıklar ortaya çıktığını belirtti. 

KIB-TEK siyasetten arındırılmalı
Tufan Erhürman, EL-SEN’e yapılan ziyarette, dörtlü koalisyon hükümeti döneminde KIB-TEK’te muhasebesel ayrıştırmayı kurumun verimliliğini artırmak açısından önerdiklerini, ancak fonksiyonel ayrıştırmanın herhangi bir gerekçesi olmadığı için kabul edilmediğini söyledi. 
KIB-TEK yönetiminin siyasetten arındırılmasını ve profesyonelleşmesini de savunduklarını belirten Erhürman, bu öngörünün nedense protokol metninden çıkarıldığını vurguladı. 

“Telekomünikasyonda model belli değil”
TEL-SEN yetkilileriyle yapılan görüşmede özellikle telekomünikasyonda kamu özel ortaklığı konusu ele alındı. 
Görüşmede yaptığı konuşmada, imzalanan metinde, “Telekomünikasyon Dairesi’nin yapılandırılması çerçevesinde kamu-özel işbirliği modeli ile ihale ilanına çıkılması” öngörüsü bulunduğunu belirten Erhürman, bu öngörüde kamu-özel ortaklığının kapsamının da modelinin de belirtilmemiş olduğunu, uluslararası bir anlaşmada ortaya konulan bir taahhütle ilgili olarak böyle bir belirsizlik bulunmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. 
El-SEN VE TEL-SEN ile yapılan görüşmelerde, imzalanan metinde toplu iş sözleşmeleriyle ilgili öngörüleri de değerlendiren Erhürman, bu öngörülerin gerçekleşmesi durumunda toplu iş sözleşmesi düzeninin büyük ölçüde ortadan kalkacağını ve toplu iş sözleşmelerinde çalışan tarafının iradesinin anlamsızlaştırılacağını söyledi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473