banner564
banner556

Anavatanlarda nabız yoklayacak

Eide’nin, Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri başlamadan önce Türkiye ve Yunanistan’ı ziyaret etme niyetinde olduğu iddia edildi

Anavatanlarda nabız yoklayacak
BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin Kıbrıs sorununun çözümü müzakereleri başlamadan önce Türkiye ve Yunanistan’ı ziyaret etme niyetinde olduğu iddia edildi.
Fileleftheros Gazetesi “Eide ‘Ana Vatanlarda’ – BM Yetkilisi Müzakereler Başlamadan Önce Atina ve Ankara’ya Gitmek İstiyor” başlıkları altında verdiği haberinde, Eide’nin Atina ve Ankara’ya ziyaretler gerçekleştirmek ve Kıbrıs sorununun çözümü öncesinde iyi ortamın oluşmasını sağlamak niyetinde olduğunu yazdı.
Gazete, Eide ve Kıbrıs Grubu için mayıs ayında müzakerelerin başlamasının önemli olduğunu ve nisanda bunun duyurulmasını istediklerini belirtirken müzakerelerin yeniden başlaması ortamının oluşmasına karşın son kararı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vereceğini düşünen BM’nin çekinceleri olduğunu savundu.
BM’nin Türk tarafından, NAVTEX’in yenilenmeyeceği ve Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin de bölgeden ayrılacağı taahhüdünü aldığını iddia eden gazete, ancak Türkiye’nin yeni “Turkuaz” gemisinin bölgeye gelme ihtimalinin ise açık bulunduğunu öne sürdü.
Kıbrıs Rum tarafının NAVTEX’in yenilenmemesi ve Türkiye’nin araştırma amaçlı bölgeye yeniden gelmemesini de istediğini hatırlatan gazete, Güney Kıbrıs’ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki (MEB) gelişmelere de değindi.
Haberde, TOTAL şirketinin nisan ayında sismik araştırmalara başlayacağını duyurmasının beklendiği, NOBLE şirketinin 12. parseldeki doğal gazı değerlendirme yönünde ilerlediğini belirtilirken, ENI şirketinin “Saipem 10000” sondaj platformunun ise Marsilya limanına gitmek üzere bölgeden ayrıldığı vurgulandı.

Anastasiadis, Türkiye’yi suçladı 
Öte yandan gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini kuşkuya düşürecek herhangi bir sürece katılmasının beklenemeyeceğini” söylediğini yazdılar.
Alithia ve diğer gazeteler, Anastasiadis’in önceki gün bir etkinlikte yaptığı konuşmada “Türkiye’nin olumsuzluğunun iki yıldır yapıcı bir sürecin gerçekleştirilmesine imkân tanımadığını ve Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki istek ve kararlılıklarına karşın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini kuşkuya düşürecek hiçbir süreci kabul etmelerinin beklenemeyeceğini” söylediğini yazdılar.
Anastasiadis, “Bugünkü statükonun tehlikeli olduğunu ve en kısa sürede bu tehlikeli duruma son vermeleri gerektiğini” belirterek “ancak tüm iyi niyet ve çabalarına karşılık Türkiye’nin olumsuz tutumunun son iki yıldır verimli bir müzakerenin olmasına imkân tanımadığını” sözlerine ekledi.

Hristodulidis: Müzakereler yeniden başlayabilir
Gazete bir diğer haberinde ise, Rum Hükümet Sözcüsü Nikos Hristodulidis’in, “Üçüncü tarafların değerlendirmelerine göre Türkiye’nin NAVTEX’i yenilemeyeceği ve KKTC’deki seçimlerin ardından müzakerelerin kaldığı yerden yeniden başlayacağını” açıkladığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473