banner493

‘Barış Gücü kalacak’

Akıncı’nın, Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektup Rumlardan tepki gördü

‘Barış Gücü kalacak’
banner432

  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, BM’deki Türk Daimi Temsilci Feridun Sinirlioğlu’nun mektubuna ataçlı olarak BM Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği ve dün resmî belge olarak dağıtılan 2 Temmuz tarihli mektubu Rum basınında geniş yer buldu.

   Gazeteler Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, mektuba KKTC Cumhurbaşkanı olarak imza attığına dikkat çekti.
   Alithia haberi “Akıncı UNFICYP Konusunu Ortaya Koyuyor… Kıbrıslı Türk Lider Güvenlik Konseyi’ni Barış Gücü’nün Görev ve Yetkilerini Gözden Geçirmeye Çağırıyor” başlığıyla aktardı.
Haberde Akıncı’nın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastaiadis’in Güvenlik Konseyi üyelerine gönderdiği 25 Haziran tarihli mektubuna yanıt niteliğindeki mektubu ile Güvenlik Konseyi üyelerine “müdahale ettiği” öne sürüldü ve Güvenlik Konseyi üyelerinden BM Barış Gücü’nün görev ve yetkilerini gözden geçirmesinin zorunlu ihtiyaç olduğuna işaret ettiği kaydedildi. 
   Gazetenin “Hükümet… Attila Olduğu Sürece UNFICYP de Olacak” başlıklı haberine göre Rum yönetimi, Sözcüsü Prodromos Prodromu aracılığıyla, BM Barış Gücü’nün, Türk askeri Ada’da bulunduğu sürece misyonuna devam edeceği beklentisi içerisinde olduğunu , bu yönde gerekli her türlü adımı da attığını açıkladı.
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği mektubu Rum Haber Ajansı’na (KİPE) değerlendiren Prodromu, Genel Sekreter’in geçici temsilcisi Jane Holl Lute’un, müzakerelerin yeniden başlaması konusunda zemin yoklamak amacıyla yapacağı ziyaret öncesinde “gerilim ortamı yaratmak istemediklerini” söyledi, şunları ekledi:
“Bu nedenle işgal ve taksimin kabulünü ve normalleştirilmesini hedefleyen iddiaları yorumlamayacağız. Ancak, Sayın Akıncı’nın mektubunda öne sürdüğü iddiaların, Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının Türk ordusu tarafından işgaline son verilmiş olsaydı geçerli olacağını vurgulamadan edemeyeceğiz. Barış prosedürü ve müzakerelerin maksadı da bu, yani Türkiye’nin işgaline son vermektir.”
Rum tarafının Lute ile görüşmeyi iple çektiğini de söyleyen Prodromu, Rum tarafının “yapıcı tezlerinin” Lute ile görüşmede ortaya konulacağını, Kıbrıs Türk tarafının da “yapıcı olmasını beklediklerini” savundu.
   Prodromos Prodromu “Bize göre UNFICYP’in varlığı ve işlevi, bunca yıldır etkin istikrar unsuru olmuştur. Barış Gücü’nün Kıbrıs’ta Türk işgal ordusu olduğu sürece misyonuna devam etmesini bekliyoruz” dedi.  

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 11:43
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460