banner556

Başka bahara

Anastasiadis, Mart ayına kadar referandum olasılığı görmüyor

Başka bahara
   Çin ziyareti sırasında ‘Reporter’ gazetesine demeç veren Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in “Bugünkü koşullar göz önüne alındığında, önemli bir ilerleme kaydedilmediği sürece Kıbrıs sorununda Mart ayında referandum gerçekleştirilmesi mümkün değildir” dediği bildirildi.
   Politis gazetesinin haberine göre Anastasiadis: “Gerçekçi olmak istiyorum. Eğer koşullar kökten değişmez ve müzakerelerin yoğunlaşmasıyla birlikte önemli bir ilerleme gerçekleşmezse Mart ayında referandum olacağını düşünmüyorum” şeklinde konuştu.
   Anastasiadis, “zor konularda görüş ayrılıkları olduğunu, görüş ayrılığı şeklinde basitleştirilemeyecek ancak çalışma gerektiren konular olduğunu” belirterek, “çözüme ulaşılmasının çalışma gerektirdiğini, bu durumda önemli olanın zaman değil, işin özü olduğunu” ifade etti.
    “Çözümün uygulanmasını kolaylaştırmak yerine engelleyecek ya da anlaşmazlık sebepleri yaratacak, aceleyle yapılmış bir şeyin olmaması gerektiğini” vurgulayan Anastasiadis, kendisinin ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, çözümün kalıcı, fonksiyonel ve sürekli olması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını belirtti.
   Açıklamalarında garantiler konusuna da değinen Anastasiadis, “polisin, federal ve yerel makamların yetkilerine dokunulmadan, birkaç yıllık bir süre için kolluk hizmeti yürütecek ve çözümün uygulanmasını izleyecek, arttırılmış bir BM gücü olabileceğini” öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 09:19
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner472