banner493

‘Belge isteyecek’

Anastasiadis, Akıncı ile yapacağı görüşmede Guterres Çerçevesi’ne ağırlık vereceği iddia edildi

‘Belge isteyecek’
banner432

    Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile şubat ayının ikinci yarısında gerçekleşecek görüşmede taleplerini iki eksende ortaya koyacağı haber verildi.

   Fileleftheros gazetesi Anastaiadis’in Akıncı’dan, Guterres Çerçevesine dair tezlerini yazılı sunmasını ve birlikte yakınlaşmalar, anlaşmazlıklar ve yakınlaşma sağlanabilecek noktaların kaydedileceği bir belge hazırlamayı önereceğini yazdı.
   Habere göre, Anastasiadis, beklenen liderler görüşmesinde Guterres çerçevesinin 6 parametresine dair tezlerini yazılı olarak Akıncı’ya sunması önerisini yineleyecek. İkinci hedefin ise iki tarafın yakınlaşmaları, anlaşmazlıkları ve yakınlaşma sağlanabilecek noktaları içerecek bir belge oluşturulması önerisini tekrarlamak olduğu kaydedildi. 
   “İki liderin üç sütunlu/kategorili bir belge hazırlayarak, daha sonra sistemli bir müzakereye oturabilecekleri” kanaatinde olan Rum hükümet kaynakları, Kıbrıs’la ilgili yeni bir konferans gerçekleştirilene kadar önümüzdeki aylarda bu prosedürle çalışılabileceğini savunuyor.

banner499
   Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bütün federal organlarda bir olumlu oy talebinin yerine getirilmesi isteğiyle siyasi eşitlik ana talebini sürdürdüğüne işaret ederek, Rum tarafının bunu “başta yakınlaşma olmayan ve sonradan ortaya çıkmış bir talep” gördüğünü kaydeden gazete, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu ve Başbakan Tufan Erhürman’ın açıklamalarından alıntı aktardı.
   Alihtia ise Rum hükümet kaynaklarının, Kıbrıs Türk tarafının bir olumlu oy ısrarının peşinen yakınlaşma sağlanmamış, sonradan ortaya konulan bir talep olduğu iddiasında bulunarak, üç sütunlu belgenin hazırlanmasını “gerekli” gördüklerini yazdı.
   Gazeteye göre, “Akıncı bunu aniden Cenevre’de ortaya koydu. Tam da bu nedenle yakınlaşmaları not düşmeli, üç sütunlu belge yapmalı ve sistemli müzakereye oturmalıyız” diyen aynı kaynaklar, Şubat’ın ikinci yarısında gerçekleşecek liderler görüşmesinin “sosyal nitelikli değil bütün konuları serbestçe ele alabilecekleri gayrı resmî görüşme olacağını” kaydetti.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460