banner564
banner556

Bir ayıp daha

Kıbrıs’taki gazın düşük maliyetle Türkiye üzerinden sevki konusunda Rumlara baskı yapmayan AB, Yunanistan’ı merkez konuma getirebilmek için 2 milyon Euro veriyor

Bir ayıp daha
 Kıbrıs’ın güneyinde bulunan doğal gazın Avrupa’ya en hızlı ve en düşük maliyetle sevki için Türkiye’nin tek seçenek olmasına karşın, Rum liderliğinin ısrarı üzerine Yunanistan’ın ‘transit merkezi’ olmasına Avrupa Birliği (AB) de destek veriyor.
   Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırma ve Bölge Politikalar Sözcüsü Jakub Adamowicz, Kıbrıs-Girit-Yunanistan arasında gaz boru hattı kurulmasını öngören Doğu Akdeniz Gaz Boru Hattı Projesi’ne 2 milyon Euro’luk destek verildiğini söyledi.
   Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Cyprus Mail gazetesinin haberine göre Adamowich, gaz projesiyle ilgili olarak şunları kaydetti:
   “Doğu Akdeniz Gaz Boru Hattı, Ortak Çıkar Projesi (PCI) olarak belirlendi ve Avrupa Birliği’nin önemli fonlarından CEF tarafından finanse ediliyor. Ortak Çıkarlar Projelerinin arasında, ada etrafındaki doğal kaynaklarla ilgili olarak Kıbrıs’taki “darboğazın” giderilmesi ve Doğu Akdeniz’deki gazın Avrupa Birliğine taşınması da bulunuyor.”

Yakın takipte

   Haravgi gazetesi ise haberi, “Doğalgazımıza büyük llgi… Komisyon: Kıbrıs Gaz Rezervleri AB İçin Stratejik Öneme Sahip” başlıklarıyla verirken, Politis gazetesi haberinde “Kıbrıs Gazıyla Yeni Enerji Harmanı… AB Kıbrıs-İsrail Bölgesindeki Doğalgaz Rezervlerinin Değerlendirilmesi Şeklini İnceliyor” dedi.
   Simerini gazetesi “ ‘Kıbrıs’ın’ Doğalgaz Alanı… Komisyon Kıbrıs Enerji Faaliyetlerini Oldukça Yakından Takip Ediyor” başlıklarıyla verdiği haberinde, Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırma ve Bölge Politikalar Sözcüsü Jakub Adamowicz’in konuya ilişkin açıklamasına yer verdi.
   Habere göre Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Adamowicz, Güneydoğu Avrupa’da yeni gazın bulunmasının büyük öneme sahip olduğuna vurgu yaptı. Adamowicz, rezervlerin boyutunu değerlendirmek için erken olsa da Avrupa Komisyonu’nun “Kıbrıs gaz alanındaki” gelişmeleri oldukça yakından takip ettiğini belirtti.
   Adamowicz, “Avrupa Komisyonu’nun, AB’nin kullandığı enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve adanın enerji izolasyonunun kırılması amacıyla Kıbrıs-İsrail arasındaki bölgede, denizaltındaki doğalgaz rezervlerinin değerlendirilme şeklini ve etkilerini incelediğinden” söz etti. Adamowicz, Doğu Akdeniz bölgesindeki doğalgaz bulgularının, gerek komşu ülkelere, gerekse üretici ülkelere, enerji güvenliği sorunlarını göğüslemelerine yardım etmede önemli bir rol oynayabileceğine de vurgu yaptı. 

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2016, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner474

banner565