banner556

Federal çözüm çağrısı

Rum Savunma Bakanı Petridis, Maraş’taki faaliyetlere tepki gösterdi

Federal çözüm çağrısı

 Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, Türkiye’nin Uluslararası Hukuk ile BM kararlarını görmezden gelerek Rum halkının hak ve özgürlüklerini çiğnemeye devam ettiğini iddia etti.

   Fileleftheros gazetesinin haberine göre, bir anma töreninde konuşan Petridis, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi” ile Maraş’ta gerçekleştirdiği eylemler ve üç gün önce Dipkarpaz’da Türk askerine arazi tahsis edilmesiyle, Uluslararası Hukuk ile BM kararlarını görmezden gelerek halkın hak ve özgürlüklerini çiğnemeye devam ettiğinin görüldüğünü ileri sürdü.
Habere göre Petridis, “ulusal ve kişisel saygınlık sınırlarını aşan Türk tahrikkarlığı” ile soğukkanlılıkla ve ihtiyatla mücadele etmek gerektiğini ifade ederek, iki toplumlu ve iki bölgeli, siyasi eşitlik ve BM Güvenlik Konseyi kararları zemininde federasyon çözümü vurgusu yaptı.
   Gazete, bir diğer haberinde ise Rum Meclis Başkanı Annita Dimitriu’nun Paralimni’deki anma töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için çabalamaya birlikte devam edilmesi gerektiğini söylediğini yazdı.
Habere göre Dimitriu, rahatlamanın zamanı ve yeri olmadığını ifade ederken, Türkiye’nin “bölünme” ve “Kıbrıs’ı himayesi altına alma” hedefiyle açıkça ve sistematik bir şekilde planlarını uygulamaya devam ettiğini savundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465