banner564

Fransa’nın savaş gemileri Limasol’a, uçakları Baf’a

Buna hakkı yok

Fransa’nın savaş gemileri Limasol’a, uçakları Baf’a
banner598

  Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki iyi ilişkilerin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Fransa’ya son ziyaretinin akabinde yeni bir yöne doğru yol aldığı bildirildi.

   Varılan anlaşma çerçevesinde Fransız donanmasına ait savaş gemilerinin bir süre Limasol’da, daha sonra Mari’de demirleyeceği, Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçakların ise Baf’ta Andreas Papandreu Üssü’nü kullanacağı iddia edildi.
    Kathimerini gazetesi, elde ettiği bilgilere dayanarak, Fransa’nın Güney Kıbrıs ile olan askeri işbirliğinin düzeyini daha üste taşımayı planladığını ve Fransa’nın bu ilgisinin, savaş gemilerinin düzenli olarak kullandığı Limasol Limanı’na odaklandığını yazdı.
    Gazete, Rum Yönetimi’nin Fransız kuvvetlerinin Limasol Limanı çevresinde daha yoğun şekilde bulunmasına olumlu baktığını ve buna karşılık olarak, Fransa’nın üçüncü ülkelerden gelebilecek saldırılarda Rum Yönetimi’ne yardım edeceğini kaydetti.
   Bu konuyla ilgili özel bir anlaşma imzalanmasından söz edildiğini belirten gazete, anlaşmaya Limasol Limanı’nın yanı sıra Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nün de dahil edildiğini yazdı.
   KKTC’deki bir yetkili, Rum Yönetimi ile Fransa arasındaki ilişkiyi değerlendirirken, garanti anlaşmalarının bu tür askeri üs kullanımına izin vermediğini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473