banner556

Gerilim sürecek 

Rum Hükümet Sözcüsü Prodromu, Baf’ın batısında tatbikat amaçlı ilan edilen Navtex’in geri çekilmeyeceğini söyledi

Gerilim sürecek 

  Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu, ilan ettikleri hiçbir Navtex’in iptal edilmeyeceğini açıkladı.

   Alihia gazetesi, Güney Kıbrıs’ın, Baf’ın batısında, “Kıbrıs’ın karasuları ve uluslararası sularda” tatbikat gerçekleştirmek için ilan ettiği Navtex’e karşılık Türkiye’nin de aynı bölgelerde Navtex ilan ettiğini, Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu ve “Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi (KSED)” tarafından yapılan açıklamalarda Türkiye’nin bu eylemine yanıt verildiğini yazdı.
Gazete “Kıbrıs Etrafında Navtex Savaşı” başlığı atlında verdiği haberinde, Türkiye’nin Kıbrıs’ın batısında ilan ettiği Navtex konusunda Rum sözcü ve KSED Komutanı Amiral Kostas Fitiris’in açıklamalarına yer verdi.
Prodromu, Rum Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında, Türkiye’nin Navtex ilanı konusundaki düşüncelerinin sorulması üzerine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Navtex’inin “Kıbrıs’ın karasularındaki bazı çalışmalara ilişkin, usule aykırı bir davranış olduğunu” iddia etti.
Kıbrıs Rum yetkili makamların gerekli şeyleri yapmakta olduğunu vurgulayan Prodromu, “Yasa dışı eylemler başka şeydir ve bunlara ilişkin her türlü önlemi alıyoruz. Türkiye’nin giriştiği bazı usule aykırı davranışlar ise başka şeydir” şeklinde konuştu.
KSED Komutanı Kostas Fitiris ise konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye’nin Navtex’inin, Güney Kıbrıs’ın Baf’ın batısında “Kıbrıs’ın karasuları ve uluslararası sularda yapacağı tatbikata ilişkin bir karşı Navtex olduğu” iddiasında bulundu.
Fitiris, uluslararası hukuk ve kurallar çerçevesinde Güney Kıbrıs’ın sorumluluk alanının Baf deniz bölgesinden Girne’ye ve Apostolos Andreas’a kadar uzandığını ve uluslararası alanda tanındığını savunarak bu sebepten ötürü bu alanlarda tatbikat ve diğer eylemlerde bulunacak tüm ülkelerin KSED ve Güney Kıbrıs’ın diğer birimleriyle koordinasyona geçtiklerini öne sürdü. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455