banner564
banner556

Hedefinde yine Türkiye

Anastasiadis, Yunanistan’ın milli gününde Rum halkına ‘birlik ve mücadele’ çağrısı yaptı

Hedefinde yine Türkiye
   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 25 Mart 1821 Yunan ayaklanmasının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen dini ayin sonrasında Rum halkına ‘birlik ve mücadele’ çağrısı yaptı.
   Alithia gazetesine göre; Kıbrıs müzakerelerine değinen Anastasiadis, Türkiye’yi suçlayarak “top Ankara’da”dedi.
   Müzakerelerin askıya alınma nedenlerinin ortadan kalkmadığını, Navtex’in halen yürürlükte, Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin de “Kıbrıs Cumhuriyeti karasularında bulunduğunu” iddia eden Anastasiadis “müzakerelerin yeniden başlayacağı ilan edilecekse bu Türk tarafının, müzakerelerin askıya alınması öncesindeki durumu yeniden sağlayıp sağlamayacağına bağlıdır” iddiasında bulundu.

Bakan ruh birliği istedi

   Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Yonas Nikolau da 25 Mart 1821 Yunan ayaklanması ve 
1 Nisan 1955 EOKA’nın silahlı tedhişe başlama yıldönümleri nedeniyle Larnaka’da düzenlenen törende konuşarak “tehlikeler var ama teyakkuzda olmak gibi tarihi sorumluluk da var” dedi. Nikolau, görüş birliği olmasa da milli ruh birliğinin şart olduğunu söyledi.
   DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise gün dolayısıyla düzenlenen resmigeçidin ardından, Rum siyasi partilerin “Navtex kaldırılsa ve müzakereler başlasa da şartların, doğru ve özlü bir diyaloğu sağlamayacağı” endişesinin hatırlatılması üzerine (müzakerelere) “daha başlamadan, hipotezlere başladık. Her türlü duruma olumlu ruhla yaklaşalım.İster Kıbrıs sorunu olsun, ister ekonomi, sürekli reddetmelerle bu ülke ileri gitmez” dedi.
    DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise müzakerelerin mayıs ayında başlamamasının nisanda ilanına doğru gidildiği için her istikamete; “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin herkese, özellikle de Türkiye’ye vermesi gereken mesaj, MEB’in gerek Barbaros’la gerek savaş gemileriyle ihlalinin bile her türlü müzakereden ayrılma sebebi olduğudur” dedi.
   AKEL adına konuşan Eleni Mavru da özlü müzakerelerin yeniden başlaması yönteminin bulunmasının öncelikle Türkiye’yi ilgilendirdiğini savunurken EURO.KO, Navtex yinelenmese bile, Barbaros’un ve savaş gemilerinin Mağusa Limanı’nda demirleyip bölgeden ayrılmamasının kendilerini tatmin etmeyeceğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 09:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner472