banner493

Komutan bile karşı

banner514

Güneyde polisin olaylara müdahale yetkisini asker de kullanacak

Komutan bile karşı
banner432
   Rum Savunma Bakanlığı, yasal değişiklikle Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)’ya gösterilere müdahale yetkisi vermeye hazırlanıyor.
   Haravgi gazetesi, “Hükümet Askerin Gösterilere Müdahale Etmesini İstiyor” başlıklı haberinde, RMMO yasasının 5’inci maddesinde yapılması öngörülen değişiklikle, “vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit edecek olaylı gösterilerde veya kriz durumlarında müdahale hakkı” tanındığını yazdı.
banner520
   Gazete, yasa tasarısının Meclis Savunma Komitesi’nde dün tartışıldığını, komitedeki milletvekillerinin bu maddeye tepki gösterdiklerini kaydetti.Habere göre, RMMO’nun müdahale etme hakkına RMMO Komutanı Korgeneral Stilianos Nasis’ten de tepki geldi. Nasis, demokratik bir ülkede, askerin bu tarz gösterilere müdahale etmesinin anlaşılmaz bir durum olduğunu ve RMMO’nun tek görevinin düşman tehdidiyle mücadele etmek olduğunu söyledi.
   Milletvekilleri de, RMMO’ya böyle bir hak tanınmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, demokratik bir ülkede askerin olaylı gösterilere müdahale etme hakkı bulunmadığını belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2014, 05:06
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455