Krize girdiler

banner453

Rum Yönetimi, Yavuz sondaj gemisinde çalışanların tümü için uluslararası tutuklama emri çıkardı

Krize girdiler
banner432
banner480

  Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Savunma Bakanı Savvas Angelidis ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis’in; Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le ortak toplantı gerçekleştirerek, Yavuz sondaj gemisinin faaliyetlerini ele aldıkları bildirildi.Fileleftheros gazetesine göre ‘olağanüstü toplantı’ sonucunda Yavuz gemisinde çalışan tüm personel hakkında uluslararası tutuklama emri çıkarılması kararlaştırıldı.

  Habere göre Rum tarafınca yayımlanan Navtex’te, “Yavuz” sondaj gemisi ve destek gemilerinin, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki 7’nci parseldeki faaliyetlerinin “yetkisiz ve yasadışı olduğu” iddia edilerek; hem uluslararası hukuka hem de sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” yasalarına aykırı hareketler karşısında sesiz kalınmayacağı belirtildi.
   Gazete, yayımlanan ikinci Navtex’te ise Yavuz sondaj gemisinde çalışan veya iş birliği yapan her kişinin ve şirketin sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti” yasalarını çiğnedikleri, bunun sonucu olarak her türlü yasal yaptırım ve uluslararası tutuklama emirleriyle karşı karşıya kalacaklarının vurgulandığını aktardı.
   Rum Başkanlık Sarayı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise Türkiye’nin söz konusu eyleminin “ciddi bir gerginlik unsuru olduğu” iddia edilerek sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını korumak adına gerekli tüm eylemlerin gerçekleştirileceği” duyuruldu.
    Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini manşet ve iç sayfalarından şu başlıklarla yansıttılar:
Alithia: “Hem MEB’de Hem Ulusal Konsey’de Fırtına – Yavuz Pazartesi 7’nci Parselde Delmeye Başlıyor – Türkiye Tepkileri Görmezden Gelerek Gerginliği Arttırıyor – Türkiye Aleyhine Önlemler Yeniden Gündemde – Mogherini ve Komisyon Kıbrıs’a Desteği Hatırlattı”
Politis: “Türk Kruvazörleri MEB’de – Gözler AB’de – Türk Kışkırtmaları Ekim’de Zirve Toplantısında – Türkiye Eylemlerine Devam Ediyor”
Haravgi: “Türkiye 7 Ekim’de Sondaj İlan Etti – Hükmet Kınadı: Yasa Dışı Eylemler Adalet Üretmez”

Tusk ile görüştü

banner477
   Habere göre Anastasiadis, Avrupa Konseyi Başkanı Tusk’la yaptığı telefon görüşmesinde, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki eylemleri hakkında bilgi aktararak konunun Konseyin bir sonraki toplantısının gündemine alınmasını talep etti.
   Tusk ise konunun, Avrupa Konseyi’nin 17-18 Kasım tarihlerinde yapılacak zirve toplantısı gündemine alınacağını ve diğer AB organlarında da gündeme gelmesi konusundaki girişimleri bizzat takip edeceğini ifade etti.
   Gazete, Anastasiadis’in Tusk’la görüşmesinde kapalı bölge Maraş konusunu da gündeme getirdiğini, Tusk’un ise, AB’nin tam desteğini dile getirerek BM’nin Maraş konusundaki tüm kararlarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladığını aktardı.

Mogherını-Hristodulidis görüşmesi
   Gazete bir diğer haberinde ise Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ise AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Komiseri Federica Mogherini’yle telefonda görüştüğünü yazdı.
   Habere göre, Mogherini-Hristodulidis görüşmesine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki sondaj faaliyetleri karşısında alınabilecek belli başlı önlemlerin ele alındığı belirtilerek Türkiye’nin bu eylemlerinin, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinin yeniden başlaması çabalarının sürdüğü bir dönemde gerçekleşmesinden duyulan üzüntü dile getirildi.
Açıklamada, “Türkiye’nin bu tip eylemlerden kaçınması ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarına saygı duyması, ayrıca MEB sınırlarının belirlenmesi için Kıbrıs hükümetiyle müzakere etme çağrılarını kabul etmesi gerektiği” ifade edildi.
Gazete, Mogherini’nin konuyu AB Dışişleri Komitesi’nin 14 Ekim’de Lüksemburg’da yapılacak toplantısının gündemine alacağını da duyurdu. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner472

banner460