“Hadsizce davranıyorlar"

Bakan Taçoy, Doğu Akdeniz'de bulunan zenginliklere tek başına sahip çıkmaya çalışan Rum tarafının Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarını ihlal ettiğini belirtti

“Hadsizce davranıyorlar"
banner432

 Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, "Rum yönetimi şu anda (Doğu Akdeniz'de) hadsizce davranıyor. KKTC yönetimi ve anavatan Türkiye'nin haklarını ihlal ediyor." dedi.

Bakan Taçoy, 7 Ekim'de Güzelyurt-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına yeniden başlayacak olan Yavuz sondaj gemisinin bölgeye geri dönmesi ve Doğu Akdeniz'de hidrokarbonlar konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu. 
KKTC ile Türkiye arasında 1950 ve hatta daha öncesiden hiç kopmayan bağlar olduğunu belirten Taçoy, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında bu bağların daha da güçlendiğini söyledi. 

Taçoy, bu süreç içerisinde tek güvendikleri yerin Ada'nın garantörlerinden Türkiye olduğunu dile getirerek, "Türkiye ile birlikte hareket etmek bizim en büyük hedef ve gayemizdir." dedi.
Uzun yıllardır süren Kıbrıs meselesinin yanı sıra, 2000'li yılların başlarından itibaren hidrokarbon ve doğalgaz konusunun bölgede ortaya çıktığını kaydeden Taçoy, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) bu konuda 1974'teki gibi tek başına hareket etme ve Ada'yı tek başına idare etme niyetinde olduğunu söyledi.

1974’ten ders almadılar…
Taçoy, GKRY'nin 1974'ten hiçbir şekilde ders almadığının altını çizerek, "(GKRY) Yine darbe ve kendi başına kalkışmayla Mavi Vatan dediğimiz hem KKTC'nin hem anavatan Türkiye'nin münhasır ekonomik bölgesinde hak iddia ettiğimiz sular içerisinde tek yanlı olarak ihalelere devam etmiş, bizim Cumhurbaşkanlarımızın sunduğu önerileri hiçbir şekilde kabul etmemiştir. Bu ihalelerin (Rum tarafının hukuksuzca uluslararası şirketlere gaz arama yetkisi vermesi) gerçekleşmesi için kendi başlarına bir hareketi ortaya koymuşlardır. (Rumlar) Doğu Akdeniz'de bulunan zenginliklere tek başlarına sahip çıkmaya çalışıyorlar." diye konuştu. 
Yavuz sondaj gemisinin Karpaz'dan sonra sondaj çalışmaları için ikinci görev yeri Güzelyurt-1 kuyusu mevkiine hareket ettiğini söyleyen Taçoy, buranın Ada'nın en güneybatı noktasında yer aldığını belirtti.
Taçoy, Türkiye'nin gücünün Akdeniz'de hissedilir pozisyonda olduğunu ve Türkiye gibi güçlü bir devlet kararlılığını gösterdikçe buralarda bu hak aranabileceğini söyledi. 

“Kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz…”
GKRY yönetiminin haddini bilmesi gerektiğinin altını çizen Taçoy, "Rum yönetimi şu anda hadsizce davranıyor. KKTC yönetimi ve anavatan Türkiye'nin haklarını ihlal ediyor. Bu ihlalin sonucuna katlanacaktır. Karşı karşıya gelmeyle hiçbir şey olacağı yoktur. Onun için biz bu kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz." dedi. 
Taçoy, Doğu Akdeniz'de zengin doğal kaynakların var olduğunu ancak bunun bir ekonomik değere dönüşmesi için bir çalışma yapılması gerektiğini söyleyerek, önemli olan kaynağın var olmasının değil, yeryüzüne çıkarılması ve pazarlanması olduğuna vurgu yaptı.
 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner468

banner460