banner493

Ortak hedef Türkiye

Anastasiadis, Mısır lideri Sisi ile telefon görüşmesi yaparak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ele aldı

Ortak hedef Türkiye
banner432

  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah El-Sisi ile telefon görüşmesi yaparak Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ele aldığı bildirildi..

   Telefon görüşmesinde aralarında “Türk meydan okumalarının” da bulunduğu Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin değerlendirildiğini yazan Fileleftheros gazetesi, görüşmede, koronavirüsü salgınıyla mücadele edilmesi konusunda iki ülkede hakim olan durumun da ele alındığını yazdı.
   Anastasiadis ile El-Sisi, görüşmede, koronavirüs salgınının, toplumlar, kurumlar ve ülkelerin ekonomisi karşısındaki asimetrik tehditlerle mücadele edilmesi için, devletler arasında daha sıkı bir işbirliği ve koordinasyon olması gerektiğini kanıtladığını da vurguladı.
   Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis de açıklamasında, önümüzdeki günlerde vatandaşların ülkeye dönmesi için Mısır’dan Güney Kıbrıs’a uçuş düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Mısır’ın Güney Kıbrıs’ın yakın dostlarından ve stratejik ortaklarından biri olduğunu sözlerine ekledi.
“MAVİ VATAN” HAYATA GEÇİRİLİYOR
Gazete, bu başlıkla yer verdiği bir diğer haberinde ise, Türkiye hükümetinin “Mavi Vatan” dogması ile Türkiye-Libya memorandumunu pratik anlamda hayata geçirerek, İstanbul’un fethinin yıl dönümünde, Yunanistan karşısında emsalsiz bir meydan okumada bulunduğunu iddia etti.
   Ankara’nın bu hareketle Fatih sondaj gemisinin araştırma sondajları yapmak için hemen önümüzdeki dönem içerisinde Girit açıklarındaki deniz bölgesine girişini hazırladığını öne süren gazete, Türkiye hükümetinin dün sabah 4 Navtex yayımladığını da belirtti.
   Gazete, Navtex’lerin Türkiye Deniz Kuvvetlerinin tatbikatları için yayımlandığı ve Türkiye’nin, Gavda’dan Libya’nın Sirte bölgesine kadar olan bir deniz bölgesini bağladığını ekledi. 

banner512
YORUM EKLE
YORUMLAR
Aziz M Kent
Aziz M Kent - 1 yıl Önce

Sn Anastasiades
Turkiyeyi hedef alarak baska bolge ulkelerini cagirma
Degil senin yapman gerekeni Sn Akinci ile andlasmaya ugras

banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner465

banner460