Rum Yönetimine nota verdi

Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmak için adaya gelen Irina Shirobokova’nın, Larnaka’dan sınır dışı edilmesine Rusya’nın tepkisi sert oldu

Rum Yönetimine nota verdi

   Kuzey Kıbrıs’ta tatil yapmak üzere Larnaka Havalimanı’ndan adaya giriş yapmak isteyen bir Rus vatandaşının sınır dışı edilmesi üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı, Güney Kıbrıs’a nota verdi.

   Irina Shirobokova adlı kadın havalimanında yaşadıklarını sosyal medya paylaşımında “Cehennemi yaşadım” ifadeleriyle anlattı.
   Talihsiz kadın, gözaltında polisler tarafından korkutulduğunu ve tehdit edildiğini bir süre havalimanındaki hücrede alıkonulduğunu söyledi.
   17 Ekim’de yaşanan olayın Rus basınına yansımasının ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı harekete geçti.
   Kıbrıs’ın Güney’ine giden Rus vatandaşlarının haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle Güney Kıbrıs’ın Moskova’daki büyükelçiliğine 1 Kasım tarihinde nota verildi.

Gerekli tedbirler alındı

   Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da olayla ilgili geçtiğimiz Cuma günü açıklama yaparak, Rum Yönetimine sert mesajlar gönderdi.
Son zamanlarda Rus vatandaşlarının Güney Kıbrıs’a girişlerine izin verilmediği ve havaalanlarında gözaltına alındıklarına dair şikâyetlerde artış olduğunu belirten Zaharova,  “Rusya, Rus vatandaşları aleyhine ayrımcılık yapılmasını caydırmak için tedbirler almıştır” ifadelerini kullandı.
   Rus turistin Larnaka Havaalanı’nda yaşadıkları ve Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın notası dün Cyprus Mail’in yanı sıra Rum gazetelerinin manşetlerinde yer aldı.
Alihtia gazetesi haberi şu başlık ve spotlarla manşete çekti:
    “Rusya, Kıbrıs’a Karşı..  Bir Rus Blogger’in, Kıbrıs Rum Mülkü Otelde Yasadışı Konaklamak İçin Larnaka Havaalanı’ndan İşgal Bölgelerine Gitmesine İzin Verilmedi Diye Moskova’daki Büyükelçiliğimize Nota verdi.  Zahrova ‘Kıbrıs’ta Rus Vatandaşlarının Haklarının İhlal Edildiğine’ Dair Açıklama yaptı…” 
   Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Moskova’daki Rum Büyükelçiliği’ne nota vermesinin, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova’nın da, son zamanlarda Rus vatandaşlarının Güney Kıbrıs’a girişlerine izin verilmediği ve havaalanlarında gözaltına alındıklarına dair şikâyetlerde artış olduğu yönündeki açıklamasının Rum tarafında şaşkınlık ve soru işareti yarattığı belirtildi.
   Haberde, Zaharova’nın Rum yönetimi hakkında sert üslup kullandığı açıklamayı, Güney Kıbrıs’taki Rus Büyükelçiliği’ne veya elçilik bünyesindeki konsolosluğa şikâyet edilmeyen ancak Rus basınında yer alan bir haber üzerine yaptığına dikkat çekildi.
   Gazeteye göre, Maria Zaharova son aylarda Rus vatandaşlarının kapılarda ibraz edilmesi istenen belge talepleriyle ilgili Güney Kıbrıs’taki Rus Büyükelçiliği’ne yapılan şikâyetlerin arttığına dikkat çekti. Açıklamasında “Rusya, Rus vatandaşları aleyhine ayrımcılık yapılmasını caydırmak için tedbirler almıştır” diyen Zaharova, Rum Yönetimi’nin, Kıbrıs’a gelmek isteyen ziyaretçilerden talep edilenlerin neler olduğunu Rusya’daki konsolosluklarının resmî internet sayfalarında yayınlamasını istedi. 
Gazete, Rus Tass Ajansı’nı kaynak göstererek, Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Moskova’daki Rum Büyükelçi Leonidas Markidis’e 1 Kasım’da, Rus vatandaşlarının haklarının ihlaliyle ilgili nota verdiğini kaydetti.

Kuzey kısmı yasa dışıymış

   Alithia, Rus basınına yansıyan Zaharova’nın açıklamasına ve Rum büyükelçiye nota verilmesine neden olan olayın araştırıldığını belirterek, şunları yazdı:
   “İrina Shirobokova isimli Rus kadın, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden gerekli vizeyi almadan, Kıbrıs’ın taraf olmadığı bilinen Shengen vizesi ile Kıbrıs’a geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarının Rus vatandaşlarına gösterdiği esneklik nedeniyle girişine izin verildi. Ancak hemen ardından, Shirobokova’nın Kıbrıs Rum mülkü olduğu için yasadışı işletilen otelde rezervasyon yaptığı için doğrudan işgal bölgelerine gitmek niyetinde olduğu saptandı. Kendisine, bunun yasadışı olduğu ve Kıbrıs Cumhuriyeti toprağına giremeyeceği söylendi. Yani bu vakada,  benzer bütün vakalarda uygulanan, buradaki bütün yabancı konsoloslukların bildiği prosedür uygulandı. Yani Rus vatandaş aleyhine; Rus Dışişleri Bakanlığı’nın tepkisini ve Bakanlık Sözcüsü’nün Kıbrıs ve Rusların Kıbrıs’ta gördüğü misafirperverlik aleyhine temelsiz izlenimler yaratan açıklamasını haklı gösterecek şekilde hiçbir menfi ayrım yapılmadı.”
   Gazete, Rum Yönetimi’nin bu konuda ses tonunu düşük tutmaya çalıştığını ve Dışişleri Bakanlığı’ndan adını vermediği bir yetkilinin de “konunun büyük bir ciddiyetle araştırılmakta olduğunu” yazdı. Gazeteye göre, söz konusu yetkili, “Gelişlerinden ayrılışlarına kadar Rus ziyaretçilere davranış ve misafirperverlik konusunda Kıbrıs’ın olumlu görüntüsünün değiştirilmesi haksızdır. Yalnız bu yıl içerisinde, Ekim ayına kadar gelen Rus turist sayısı 750 binin üzerindedir” dedi. 
Haravgi haberi “Moskova’nın Rus Vatandaşlar Konusundaki Tepkisi… Rusların Girişine İzin Verilmemesi ve Gözaltına Alınmaları Konusunda Resmî Bilgi İstiyorlar”  başlığıyla aktardı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER