Sondaj tehdidi

Yunanistan Başbakanı Çipras, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulayacağını iddia etti

Sondaj tehdidi
banner432

  Güney Kıbrıs’ta yayımlanan Alihtia gazetesi “A. Çipras’tan, Ankara’ya Meydan Okumalarını Durdurmaya Çağrısı… Türkiye’ye Karşı Yaptırım İlan Etti” başlıklı haberinde, Yunanistan Başbakanı Akelsis Çipras’ın, Avrupa Birliği’nin, Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetine devam etmesi halinde Türkiye’ye karşı ekonomik yaptırım uygulayacağından emin olduğunu yazdı.

   Habere göre, Çipras pazartesi gecesi Yunan-Alpha TV’ye verdiği mülakatta, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’a karşı  “kışkırtıcı taktik uygulamakla” suçladığı Türkiye’den “buna son vermesini ve diyalog masasına oturmasını” istedi.
   Çipras “Türkiye’nin kışkırtıcılığı malum ama yeni unsur, Yunanistan’ın artık güçlü desteği ve müttefikleri olduğudur” ifadelerini kullanarak, AB’nin son gayrı resmi konsey toplantısında Güney Kıbrıs’a verdiği destekle İsrail ve Mısır’ın açıklamalarını hatırlattı. Yunan Başbakan “Uluslararası hukuk, Yunanistan ve Kıbrıs’taki egemenlik haklarının ihlaline tolerans göstermeyecek” dedi.

Diplomatik savaş

   Fileleftheros gazetesi ise “Diplomatik Savaş… Lefkoşa ve Ankara’dan Tezlerini Kabul Ettirmek İçin Benzeri Görülmemiş Hareketlilik… İngiltere’nin MEB’i Grileştirmesi Kıbrıs İçin Baş Ağrısı” başlıklı manşet haberinde, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu aracılığıyla Türkiye ve Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis aracılığıyla Güney Kıbrıs’ın, hak ve talepleriyle ilgili tezlerini kabul ettirmek için “Doğu Akdeniz satranç tahtasında” benzeri görülmemiş bir diplomatik savaş başladığını yazdı.
    Haberde, Hristodulidis’in AB’deki ortaklarını ve müdahil tarafları sözde Rum MEB’i içerisinde faaliyet gösterdiğini öne sürdüğü Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin “yasadışı olduğunu”, Çavuşoğlu’nun da bölgedeki faaliyetlerinin tamamen yasal olduğunu anlatmakta olduğu kaydedildi.
Çavuşoğlu’nun, aralarında Yunanistan büyükelçisi de dahil Ankara’daki yabancı büyükelçileri geçen Cuma günü TC Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak, bilgi verdiğini aktaran gazete, Rum Yönetimi’nin Avrupa Birliği alanında, “Türkiye’ye karşı alınabilecek önlemler konusunda hiç acele etmeden, metotlu hareket ettiğini” savundu.
     Gazeteye göre, Rum Yönetimi’nden bir kaynak, “Türkiye’nin ilerleme raporu, Türk hükümetinin almakta olduğu bazı ödeneklerin bloke edilmesi Kıbrıs’ın ‘Ankara’yı darbeleyebileceği’ alanlardır. Ancak bu geceden sabaha olamaz” dedi.
Rum Yönetimi’nin, yıl sonuna kadar uzanacak bir eylem programı hazırladığı, şu ana kadar yaptığı ilk hareketlerin ardından, bir sonraki aşamanın Haziran’daki Avrupa Konseyi ve Türkiye’nin bir sonraki ilerleme raporu olduğu kaydedildi.

Foto:Çipras
 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER