banner564
banner556

‘Türkiye çözümde ısrarcı’

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Anastasiadis’in görüşme notları açıklandı

‘Türkiye çözümde ısrarcı’
   ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın önceki gün New York’ta görüştüğü Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e “Türkiye’nin çözümde ısrarcı olduğu” mesajı verdiği bildirildi.
   Alithia ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın yaklaşık bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdiklerini yazdı.
Gazete, Anastasiadis ve Biden’ın görüşmenin ilk yirmi dakikalık bölümünde baş başa görüştüklerini, ardından iki tarafın heyetlerinin görüşmeye katıldıklarını belirtirken, görüşme sonrasında ise ortak açıklama yapılmadığını vurguladı.
    Habere göre, Anastasiadis, görüşme sonrasındaki açıklamasında, ABD-Güney Kıbrıs ilişkisinde düzeyin yükseltilmesi çabalarının yanı sıra “diğer geleneksel ülkelerle ilişkilerin özelliklerinin tanınıyor olmasından” duyduğu memnuniyeti ve teşekkürlerini dile getirdi.
   Anastasiadis, Biden’ın önceki gün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gerçekleştirdiği görüşmeye dair kendisine mesaj iletip, iletmediğinin sorulması üzerine, “Kıbrıs sorununu gündeme getirdiğinin bilgisi dahilinde olduğunu” belirterek, “Olayların doğru gidişatı alması durumunda, Türkiye’nin de başlıca katkı koyması gerektiğinde ısrar ediyor. Türkiye’nin, 11 Şubat 2014 tarihli ortak açıklamada betimlenen çözümde ısrar ettiğinin doğrulanması da ilginçtir” şeklinde konuştu.
    Rum lider, “diyalog ilerlediğinde ve zorluklarla karşılaşıldığında, ortak açıklamayla, AB’nin temel ilkeleriyle ve kazanan ya da kaybedenin olmasına olanak tanımayacak bir çözümle uyum olabilmesi için ABD’nin Türkiye’ye müdahalede bulunmasını beklediğini” ifade etti.
Gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, Biden’ın, Anastasiadis’le görüşmesinde “Erdoğan’ın, Kıbrıs sorununun çözümünü istediği sözünü ilettiğini” iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473