banner493

Umudu yok

Rum Yönetimi Dışişleri eski bakanlarından Markulli, görüşmelerin başlayacağına inanmıyor

Umudu yok
banner432

 Rum yönetimi Dışişleri eski bakanlarından Erato Kozaku Markulli, Kıbrıs konusunda bir çıkmazda bulunulduğunu ifade ederek, “Kıbrıs sorununda uzun bir müzakeresiz dönem olacağı” öngörüsünde bulundu.

   Markulli, Filelefheros Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 25 Kasım’daki görüşmelerinin, “görüşler arasındaki uçurumu doğruladığını” ifade ederek, “Bana göre uzun bir müzakeresiz dönem olacak çünkü gerçek bir çıkmazda bulunuyoruz” dedi.
  Kıbrıs konusunda “şahin” görüşleri ile Markulli, şimdiki Türk liderliğinin, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın siyasi tezlerini kopyaladığını, Eroğlu’nun açıklamalarında, Denktaş’ın tezlerinin “tınladığını” kaydetti.
İki taraf arasında, “on yıllarca yerleşmiş bir uçurum olduğunu” söyleyen Markulli görüşünü özetle şöyle izah etti:
“Kıbrıs Türk liderliğinin iki devlet, iki halk ve gelecekte ayrılma perspektifi ile iki egemen devlet konfederal çözümündeki ısrarı Türk tarafının hedeflerini açıkça gösteriyor. 
Yani Kıbrıs’ta birbirlerini kabul etmesi ve belirli yetki alanlarında yeni bir ‘ortaklık’ yapmaları istenen, ancak geriye kalan alanlardaki ‘egemenliklerini’ ve yeni konfederal oluşumu tasfiye etme ve önceki iki ‘bağımsız devlet’ statüsüne geri dönme haklarını saklı tutacak, ‘iki egemen halk’ olduğu kisvesi altında ‘fiili durumun’ sürdürülmesi ve resmileştirilmesi. Türk tarafının 1963’ten beri birinci hedefinin bu olduğu ve olmaya devam ettiği biliniyor.”

Denktaş ve Eroğlu

   Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın 16 Temmuz 1979’da söylediklerini anımsatan Markulli, şöyle devam etti:
   “Denktaş’ın ne dediğini hatırlamakta fayda var: ‘iki bölgeliliğin anlamı, iki federal devletten biri olarak ben kendi otorite bölgemle devletim. Bu otorite bölgem içerisinde birçok konuda egemenim. Egemenliğim tamdır ve kimse benden alamaz.’ Bu tezler siyasi bir kopyalama şeklinde bugünkü Kıbrıslı Türk liderin açıklamalarında tınlıyor. 
Bana göre uzun bir müzakeresiz dönem olacak çünkü gerçek bir çıkmazda bulunuyoruz. Kıbrıs Rum tarafı bu şartlar altında Güvenlik Konseyi’nin 1251 sayılı kararının 11’inci paragrafında yer alan istisnasız bütün temel maddeleri içerecek bir ortak açıklama yapılması tezinden taviz veremez, vermemelidir.”

Temasların artırılmasını önerdi

   Markulli, “bu olumsuz tablo ile bundan sonra atılması gereken adımlardan birinin, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri’nden 1251 sayılı kararın 11’inci maddesinden yana olduklarını açıkça beyan etmelerinin istenmesi gerektiğini” söyledi. Markulli, atılması gerektiğini düşündüğü diğer bir adımı da özetle şöyle anlattı:

“Öteki tarafın Kıbrıs’ın 1251 sayılı karar temelinde yeniden birleşmesinden elde edilecek faydalara ikna edilmesi olanaklarının araştırılması için Kıbrıs Rum siyasi partileri Kıbrıs Türk siyasi partilerine yoğun bir temas seferberliği başlatılmalı, Ticaret ve Sanayi odaları, sendikalar ve diğer sivil kuruluşlar arasında iki toplumlu temaslar yapılmalı.”

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2013, 13:04
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460