‘Umutluyuz’

EOKA’cının mezarı başında konuşan Anastasiadis; çözüm için konjonktürün uygun olduğunu tekrarladı

‘Umutluyuz’
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, konjonktürün, çözüm için ümitli olmalarını sağladığını belirtti.
Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, EOKA’cı Grigoris Afksentiu için dün Maşera Manastırı’nda düzenlenen anma törenine katıldığını ve burada Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulunduğunu yazdılar.
Anastasiadis, burada yaptığı konuşmada, hiçbir şeyin kendilerini hayal kırıklığına uğratmayacağını, ayrıca hiçbir şeyin de kendilerini, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü çabalarından uzaklaştırmayacağını söyledi.
Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin diyaloğun, onlarca yılın yaralarını kapatma çabası ortaya koyduğunu belirten Anastasiadis, bunun kolay olmadığını ancak bugün, çözüm için ümitli olmalarını sağlayan bir konjonktür bulunduğunu ifade etti.
Anastasiadis, sarf edilen çabanın, insan haklarının, serbest dolaşımın, ülkenin birliğinin, tüm hükümranlıkta serbest mülk edinme, serbest yerleşimin korunması yönünde olduğunu söyledi.
Anastasiadis, konuşmasında ayrıca, kendisinin, 1960 yılından sonra felakete sürüklenen durumun önüne geçilemeyeceğine inananlardan olmadığını, 1960 Anayasası’nda yoğun bölücü unsur, azınlıklar lehine yoğun ayrıcalıklar bulunduğunu belirterek kendilerini aşamalı olarak 1974’e götüren kabul edilemez durumu, üçüncü tarafların müdahalelerinin yarattığından da şüphesinin bulunmadığını ifade etti.
Nikos Anastasiadis, kendilerinin de, devleti ve kurumları korumak için yapmaları gereken her şeyi yapmadığının açık olduğunu, bugün müdahil oldukları çözüme ilişkin diyalogda, onlarca yılın yaralarını kapatmaya çalıştıklarını kaydetti.
Ülkenin, “işgal” ordusundan kurtulmasından başka bir yolun bulunmadığı şeklindeki görüşünü yineleyen Anastasiadis, tüm sakinlerinin ilerleme ve perspektif için her gün mücadele edeceği bir ülkeden de söz etti.
Özgür bir ülkeden de bahseden Anastasiadis, “acı veren uzlaşma” şeklinde nitelendirdiği iki kesimli iki toplumlu federasyondan başka bir yolun olmadığını da ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 09:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner473