Bakanlığa açık çağrı

banner514

Tıp-İş Başkanı Usar, özel merkezler de dâhil sağlık hizmeti veren tüm kurumların hassasiyetle denetlenmesini istedi

Bakanlığa  açık çağrı
banner551
banner432
Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), “İnsana zarar veren, mesleki ehliyetini suç örgütlerinin hizmetine sunan her eylemi şiddetle kınadığını” açıkladı.
Sağlık Bakanlığı’nın özel sağlık merkezleri de dâhil sağlık hizmeti veren tüm kurumları hassasiyetle denetlemesini isteyen Tıp-İş, hem yasalara, hem de vicdanlara karşı yapılmış şüpheli eylemlerin hızla soruşturulması, yargının gerekli değerlendirmeyi yapması gerektiğini kaydetti.
Tıp-İş Başkanı Dr. Sıla Usar, yasa dışı hamilelik sonlandırması olayıyla ilgili yazılı açıklamasında olayın ülkeyi sarstığını, her bireyin yüreğine taş gibi oturduğunu belirtti ve polisin geniş çaplı soruşturma başlattığını, hekimlerin de aralarında bulunduğu bazı kişilerin tutuklandığını hatırlattı.
Hekimlik mesleğinin yaşam için var olduğunu ve yaşamı sürdürmek için mücadele ettiğini vurgulayan Usar, hiçbir hekimin mesleki ehliyetini bir yaşamı sonlandırmak ya da tehlikeye atmak için kullanamayacağını, kullanmaması gerektiğini vurguladı.

“Hekimler mesleklerine bağlı olmalı”
Tıp-İş Başkanı Usar, hekimlerin mesleklerine etik değerlerle bağlı olduğunu ve olması gerektiğini, aksi tutumların mesleğin onuruyla bağdaşmadığını vurguladı. Usar, hastalarına yasalara ve mesleki etiğe bağlı hizmet veren birçok hekim bulunduğunu; insana zarar veren, toplumun vicdanını yaralayan, güvensizlik yaratan, kabul edilmez amaçlar taşıyan suç örgütlerine hizmet eden davranışların en çok mesleğine gönül vermiş hekimleri üzdüğünü ifade etti.
Hem yasalara, hem de vicdanlara karşı yapılmış şüpheli eylemlerin hızla soruşturulmasını, yargının gereken değerlendirmeyi yapmasını isteyen Dr. Sıla Usar, medyada ve sosyal medyada tutuklanan hekimlerin bazılarının hapishaneye değil hastaneye gönderilmeleriyle ilgili yorumları da değerlendirdi.
Usar, suçlu olsun veya olmasın herkesin hastalık nedeniyle sağlık merkezlerine sevk edilebildiğine işaret ederek, ciddi sağlık sorunları varsa kişilerin kim olduğuna bakılmaksızın gerekenin yapılması gerektiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455