banner564
banner556

Yeni ‘hareket’ beklentisi

Ankara’nın, 7’inci parselde sondaj anlaşması yapılmasına yönelik tepkisi Rum tarafında ciddi tartışmalara yol açtı

Yeni ‘hareket’ beklentisi

    Rum Dışişleri Bakanlığı’nın bir açıklama yaparak, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde yapılan sözleşmelerle ilgili olarak, ileri sürülen “Türk iddialarına” yanıt verdiği haber verildi.

   Fileleftheros gazetesi “7’inci Parsel Hedefte- Ankara Yeni Bir Hareketi Haklı Çıkarmak İçin Tonları Yükseltiyor- Dışişleri Bakanlığı’ndan Yanıt” başlıklarıyla yayımladığı haberinde “7’inci parsel için sözleşme imzalanmasına bir yanıt biçimi olarak, Türkiye’den kısa süre içerisinde enerji araştırmaları tahtasında yeni bir hareket beklenmesi gerektiğini” yazdı.
   Rum Yönetimi’nin, politik ve diplomatik öneme sahip bir hareketle İtalyan ENİ ve Fransız TOTAL ile bir sözleşme imzaladığını savunan gazete, bu hareketin Türkiye’nin yeni tepki ve tehditlerine yol açtığını öne sürdü.
Türkiye’nin 7’inci parsel konusu üzerinde çok durduğunu ve bunun tesadüf olmadığını öne süren gazete, bunun Ankara’nın kendi haritalarına göre, bir bölümünü istediği bir parselden ibaret olduğunu ileri sürdü.
Ortada dolaşan haritalara göre, Türkiye’nin taleplerinin bu parselin yarısına kadar ulaştığını kaydeden gazete, bu taleplerin, Rum kesimi tarafından kabul edilmediğini belirtti.
   Haberde “Türk tarafının, yapılan açıklamaların haricinde Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde bir adım daha atmasının ihtimal dahilinde olduğu” da vurgulandı.
   İki Türk sondaj gemisinin sözde Rum MEB’inden aniden çekilmesinin Rum kesimi için Türk faaliyetlerinin sona ermesini teşkil etmediğini, fakat bunun bir art niyet hareketi olduğunu iddia eden gazete, “Lefkoşa’daki diplomatik kaynakların, Türkiye’nin 7’inci parsel içerisinde bir harekette bulunmasını ihtimal dışında tutmadıklarını” öne sürdü.
   Bununla birlikte, bu durumun, Fatih ve Yavuz’un diğer iki misyonuyla aynı olmayacağı iddiasında da bulunan gazete, bahse konu durumda, Türk sondaj gemisinin, Rum Yönetimi’nin belirli şirketlerle sözleşmeler imzaladığı bir parsele gireceğini ileri sürdü.
   Gazete açıklamada kısaca şu ifadelere yer verildiğini de belirtti;
  “Kıbrıs hükümeti tarafından ruhsatlandırılmış olan 7 numaralı araştırma parseli, adanın güneybatısındaki deniz bölgesinde ve Kıbrıs MEB’i/kıta sahanlığı içerisinde bulunmaktadır. Ve bu parselin sınırları, hali hazırda uluslararası hukuka göre, kıyıları çakışmakta olan ilgili kıyı devletleri arasında, bir diğer ifadeyle Kıbrıs Cumhuriyeti ve Mısır Arap Cumhuriyeti arasında 2003 yılındaki MEB Belirleme Anlaşmasıyla belirlenmiştir. 7 numaralı araştırma parseli için kısa zaman önce Eni ve Total şirketleriyle sözleşme imzalanması, aynı zamanda buna eş zamanlı olarak üstlenilen diğer taahhütler, ki bunlar Total şirketinin Kıbrıs MEB’i/kıta sahanlığındaki varlığının genişletilmesini öngörüyor, Kıbrıs MEB’i/kıta sahanlığı içerisindeki devam eden yasadışı ve saldırgan Türk faaliyetlerinin tam ortasında, özellikle de bu konjonktürde, kuşkusuz Kıbrıs’ın enerji stratejisine bir güven oyu teşkil etmektedir. Türkiye bir kez daha, Kıbrıs’ın MEB’i/kıta sahanlığındaki egemenlik haklarını tam anlamıyla destekleyen uluslararası toplumun defalarca ifade edilen tezinin aksine, asılsız iddialar ortaya koyarak, uluslararası hukuka uymayı reddetmektedir.” 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465