banner564
banner556

Hepsi birer  umut ışığı

Donör olmuş tüm gönüllüleri onurlandırmak amacıyla Cumhurbaşkanlığında etkinlik düzenlendi

Hepsi birer  umut ışığı

 Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı tarafından donörler onuruna geleneksel olarak düzenlenen onur gecesi, bu yıl yine KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirildi.

Donör olmuş tüm gönüllüleri onurlandırmak amacıyla bu sene dokuzuncusu düzenlenen geleneksel etkinlik, KKTC Cumhurbaşkanlığı bahçesinde yapıldı.
Verilen bilgiye göre, etkinlikte, dünyanın başka bir yerinde farklı yaş ve cinsiyette kök hücre ve ilik nakline ihtiyaç duyan hastalara ikinci bir yaşam umudu olan Hüseyin Çelik, Turgay Arslan, Hikmet Uslu, Bora Şöföroğlu, Selkan Garipsazcı, Ayşe Özali, Mustafa Hacıoğlu, Hasan Yaşakurt, Hasan Çolakoğlu, Süheyla Osmanoğlu’na teşekkür plaketi verildi.
Etkinlikte ayrıca Mağusa ve İskele Tıp Merkezi’yle Medikalport Tunççevik Hastanesi’ne katkılarından ötürü plaket sunuldu. 

Akıncı: Değerli bir uğraş
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gecede yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı bahçesinde donörlerin onurlandırıldığı etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
“Yapmakta olduğunuz çalışmanın ne kadar önemli ve değerli olduğunun altını çizmek istiyorum. Hayat kurtarmaktan daha kutsal bir şey olamaz” şeklinde konuşan Cumhurbaşkanı Akıncı, bir insanın yaşamını kurtarmanın verdiği huzurun öneminin altını çizerek tüm donörleri başkalarının hayatlarının kurtarılmasına verdikleri katkı nedeniyle kutladı.
Cumhurbaşkanı, donör olmanın önemiyle ilgili bir bilinç oluşması hususunda aracılık eden Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı yönetici ve çalışanlarını tebrik etti.
Kemal Saraçoğlu ve Andreas Vasiliou’nun beraber verdikleri mücadeleden bahseden Cumhurbaşkanı, Akıncı, “Dünyanın çeşitli yerlerinde din, dil, ırk, renk, cinsiyet ayrımı olamadan böylesi bir çalışmanın yürütülmekte olması; yapılması gerekendir... Dünyada, savaşlarla insanların canını almaya yönelmek yerine can kurtarmaya yönelmenin, hayat kurtarmaya yönelmenin ne kadar farklı ama ne kadar değerli bir uğraş olduğu ortadadır” dedi

Özer: Aile uyum taramaları yapılmalı…
Donör Onur Gecesi’nin üçüncü kez KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştiğini belirten Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Nevhiz Özer, “Bundan yıllar evvel Kemal Saraçoğlu’na ve o zamandan beridir de Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na verdiği tüm destekler için ve donörlerimiz onuruna organize ettiğimiz bu geceyi büyük bir duyarlılık örneği göstererek, üçüncü kez KKTC Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve ilk kez KKTC Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirilmesini mümkün kılan Sayın Mustafa Akıncı’ya sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.
Özer, şöyle devam etti: “Vakfımız, 18. yılını geride bırakmış ve sağlam adımlarla bireysel ve kurumsal bağışçıların destekleriyle faaliyetlerini artırarak sürdürmeye devam etmektedir.  Kemal Saraçoğlu Vakfı, Güney Kıbrıs’ta bulunan Karaiskakio Vakfı işbirliğiyle sağlık konusunda da topluma yönelik birçok katkıda bulunmaktadır. 
Bunların başında, ülkemizdeki kanser hastalarına düzenli bir şekilde ücretsiz kan ve ilik tahlilleri, doku karnesi ve aile uyum taramalarının yapılması gelmektedir…”

Vasiliu, teşekkürlerini sundu
Kemal Saraçoğlu’yla ayın dönemde kanser tedavisi gören ve sağlığına kavuşan Kıbrıslı Rum Andreas Vasiliu’nun babası Vassos Vasiliu da yaptığı konuşmada “Bu resepsiyona Kemal Saraçoğlu Vakfı tarafından davet edilmek ve sizlere bu konuşmayı yapma şansını elde etmiş olmak benim için bir onurdur.  Böylece Andreas ve Kemal’i kendi çocukları gibi gören tüm Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklere teşekkürlerimi sunma şansını elde etmiş oldum” dedi. 
Kemal Saraçoğlu ve Andreas Vasiliu’nun Kıbrıs adasının barış ve umut sembolleri olarak ve tekrardan Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin bir arada yaşayabileceklerini gösterdiklerinin altını çizen Vasiliu, yaşadıkları bir anıyı da gecede paylaştı. 

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2019, 03:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465