banner564
banner556

Domino etkisi yaratacak

TDP Genel Başkanı Özyiğit, “Referans kavramlarında anlaşma süreci hızlandıracak” dedi ve umutlu konuştu

Domino etkisi yaratacak

 Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, “Referans kavramları üzerinde mutabakata varılması süreci mutlaka hızlandıracaktır, federal çözüm için domino etkisi yaratacaktır” dedi.  

Özyiğit yazılı açıklamasında, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Lute’un adaya gelerek liderlerle yaptığı görüşme dizisi ile devam eden süreçte, tarafların referans kavramlarını tamamlama çalışmalarının sürdürdüğünü kaydetti. 
Toplum liderlerinin gelecek hafta New York’ta BM Genel Sekreteri ile görüşeceklerini ve referans kavramlarındaki çalışmaları masaya yatıracaklarını ifade eden Özyiğit, BM Genel Sekreteri Guterres’in de zaten yaptığı son açıklamada “tarafların referans kavramları üzerinde hızlı bir anlaşmaya varmaları gerektiğini” söylediğini anımsattı ve “Referans kavramları üzerinde mutabakata varılması, süreci mutlaka hızlandıracaktır” görüşünü dile getirdi.  
Beklentilerinin; sürecin olumlu bir zeminde ilerleyerek federal çözüm yolunun açılması olduğunu belirten Özyiğit, şunları kaydetti: 
“Müzakere süreci mutlaka sonuç odaklı ve ucu açık olmayan şekilde olmalıdır. Çözümün temeli de 11 Şubat 2014 belgesi ve 30 Haziran 2017 Guterres Çerçevesinde belirtildiği gibi, 2 bölgeli, 2 toplumlu, siyasi eşitliğe dayalı federal bir çözümdür. Siyasi eşitlik ve kararlara etkin katılım unsurları da olmazsa olmazdır.”

“En gerçekçi çözüm federasyon”
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Kıbrıs’ta tarihsel süreç ve tecrübenin en gerçekçi çözümün federasyon olacağını ortaya koyduğunu ve yeni maceralara girilmemesi gerektiğine inandıklarını belirtti. 
Gerek ülkede gerekse TC’den bazı yetkililerin özellikle son dönemlerde 2 ayrı devletli çözümden bahsettiklerini belirten Özyiğit, bunun bugünkü konjonktür ve görünür gelecekte mümkün olmadığına dikkat çekti. 
Tüm tarafların kabul edebileceği tek gerçekçi çözüm modelinin federasyon olduğunu belirten Özyiğit, “Doğru ve haklı olduğumuz tutumu kararlılıkla sürdürmeliyiz. Asıl macera, doğru yoldan başka yollara sapmak olacaktır” dedi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner472