Yol haritası belirlenecek

Rum tarafı, müzakereler konusunda adım atabilmek için 9 Ağustos liderler buluşmasına odaklandı

Yol haritası belirlenecek
banner432

   Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu “Türk tarafının özellikle güvenlik konusunu görüşmeye niyetli olmadığı Crans Montana’daki olumsuz deneyimden sonra Antonio Guterres haklı olarak müzakerelerin ön hazırlığı iyi yapılmış şekilde başlamasını istiyor” ifadesini kullandı.
   Alihtia “Kıbrıs Sorununun Özlü Çözüm Müzakerelerinin Başlaması İçin Üç Olumlu Aşamaya İhtiyaç Var”  başlıklı haberinde Kıbrıs sorununun özlü çözüm müzakerelerinin başlaması için 9 Ağustos’taki gayrı resmî liderler görüşmesinden, Eylül’deki Akıncı-Anastasiadis-Guterres üçlü görüşmesinden ve müdahil tarafların katılımıyla düzenlenecek gayrı resmî konferanstan olumlu sonuçlar çıkması gerektiğini yazdı.
   Habere göre Rum Sözcü Prodromos Prodromu, BM Genel Kurulu sonrasında New York’taki üçlü görüşmeyi Çarşamba günü liderlerle yaptığı telefon görüşmelerinde Genel Sekreter Guterres’in önerdiğini ve Anastasiadis’in de, Guterres’e Pekin’deki görüşmelerinde kendisi önerdiğinden, böyle bir görüşmeye olumlu baktığını söyledi.
   Prodromu; Limasol’da düzenlenen bakanlar kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “9 Ağustos’taki görüşmeyi şimdilik olumlu görüşme görüyoruz. Bunca zamandır, müzakereleri kaldığımız yerden ve Guterres Çerçevesi’yle yeniden başlatmak için BM tarafından referans şartı olarak ortaya konulan bütün konuların görüşüleceği gayrı resmî bir görüşme olacak” ifadelerini kullandı. 
   Prodromu Anastasiadis’in 9 Ağustos’taki görüşmeye “şu ana kadar anlaşmazlık ortaya çıkan  bütün meselelerin çözülebilmesi ve özlü müzakerelere geçilmesi umuduyla gideceğini” de söyledi. 
   Haravgi’nin “Önce Kendi Aralarında Eylül’de de BMN Genel Sekreteri’yle” başlıklı haberine göre gazetecilerin, Kıbrıs müzakerelerinin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri durmadan mı başlayacağı sorusuna karşılık Prodromu “Şu anda Başkan ile Sayın Akıncı’nın, Genel Sekreter’le ve gerekmesi halinde BM’nin uygun göreceği şekilde Sayın Lute’un da devam edebileceğimiz şekilde karar verebilmesi ümidiyle, 9 Ağustos’ta ne olacağını görmeyi bekliyoruz” dedi. 
   Prodromu Türkiye’nin -Rum yönetiminin AB’den yaptırım talep ettiği- Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri devam ederken beşli konferans olup olamayacağı sorusuna karşılık Rum yönetiminin Türkiye’ye karşı önlem alınmasını “talep etmediğini, kararı AB’nin aldığını” iddia etti. Prodromu “Genel Sekreter, Türkiye de dahil iki taraftan uygun ortam yaratılmasını ve müzakerelerin yeniden başlamasına ön hazırlık yapılmasını bekliyor. Genel Sekreter’in hedefi budur ve Başkan Anastaiadis’in hedefi de aynıdır” ifadesini kullandı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460