banner493

3 büyük sıkıntı

Başbakan Tatar, maliyenin KIB-TEK’te borcu olmadığını ve El-Sen’in grev açıklamalarını hoş bulmadığını belirtirken, telefonda yarı özelleşmenin gerçekleşeceğini söyledi

3 büyük sıkıntı
banner432

Sonuç CEVİZCİ
Ulusal Birlik Partisi (UBP9 Genel Başkanı ve Başbakan Ersin Tatar, dün gece Diyalog Tv’de yayımlanan Son Durum programına katıldı.
Başbakan Tatar, canlı yayında Diyalog Medya Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar’ın iç ve dış konulara ilişkin önemli sorularını yanıtladı. Tatar, elektrik grevi, UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlık meselesi, cumhurbaşkanlığı adaylığı ve birçok konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
Tatar, Elektrik Kurumu’yla ilgili bir özelleştirme politikalarının olmadığını ifade etti ancak üretimin çeşitlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Tatar, El-Sen’in 4 jeneratör alınmaması ve Maliye Bakanlığı’nın kuruma borcunu ödememesi halinde greve gideceklerine dair açıklamalarının ise hoş olmadığını söyledi. Başbakan Tatar, maliyenin kuruma borcu olmadığını da savundu.
Tatar, Telefon Dairesi’nin kamu-özel ortaklığı ile yönetilebileceğini, bu konudaki çalışmaların Ulaştırma Bakanlığı’nın ukdesinde devam ettiğini dile getirdi.

İlişkilerimiz düzeliyor
Başbakan, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmenizden başlayalım. Ne mesaj verildi?” sorusu üzerine şunları ifade etti: 
Sayın Erdoğan üretken bir yapı, rekabet gücü olabilen ve ekonomik gelişmesini sağlayabilen, insanların refah içerisinde olduğu bir ekonomi yaratmak istediklerini söyledi
Verimli, üretken bir yapı ve ekonominin önünü tıkayan unsurların aşılması için bir alt yapı oluşturulması konuşuldu.
 Katkıların daha proje bazında ve ekonominin daha üretken yapıya gelmesi şeklinde olması isteniyor. Maaşlar için bir katkı değil, daha proje odaklı bir yardım aşamasına gelmek istiyorlar. KKTC yılda 6 milyar TL üzerinde tahsilat yapıyor. Ekonomik kayıt altına alınırsa bu para saha da büyür dolaysıyla kendi maaşlarını ödeyebilen bir duruma geliriz. Kendi bütçemizden yatırımlara pay ayırmak gerekiyor. 
Bazı kamu kurumlarının daha verimli çalışması ve yükünün azaltılması, piyasanın çalışması için ve alt yapıda tıkanıklıklar var. Çalışma yasalarından, ekonomik yatırım ve iş dünyası ile ilişkilere kadar gidiyor. Bunları kayıt altına almak, haksızlığı önlemek adına hükümetimiz görevine düşen önderlikleri yapmayı istiyor.” 

Tehditle işin seyri değiştirilemez
Tatar, bir başka soru üzerine de Elektrik Kurumu’yla ilgili bir özelleştirme politikalarının olmadığını ifade etti ancak üretimin çeşitlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
Tatar, El-Sen’in 4 jeneratör alınmaması ve Maliye Bakanlığı’nın kuruma borcunu ödememesi halinde greve gideceklerine dair açıklamalarının ise hoş olmadığını söyledi. Başbakan Tatar, maliyenin kuruma borcu olmadığını da savundu.
Tatar şöyle devam etti: 
“Yapıya bakıldığı zaman bir özelleşme, AKSA var. Fakat Kurumun kendisini özelleştirme politikası yok. Çeşitlendirmek ve elektrik fiyatlarını düşürmek için çalışmalara yapılacak. Yapıda özellikle toplu iş sözleşmesi, hak ve menfaatlere göre maaşların verilmesinde sıkıntılar var.  
Bu giderler elektrik fiyatları yükselterek karşılanamaz. Bu nedenle enerji ürerimi çeşitlendirilmelidir. 
Kablo ile elektrik getirilmesi tartışılıyor. Olursa fiyatlarda % 15-20 düşüş olabilir. Ciddi yatırım istiyor bu. Enine boyuna tartışılması gerekiyor.
Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın kurum borcu olduğu söyleniyor ancak böyle bir borç yok. Gerek jeneratör gerek maliyenin borçlarından greve gideceğini söyleyen sendikanın bu yaptığı hiç hoş değil.
Tehditle işin seyri değiştirilemez. Diyalog çerçevesinde çözümlenmesi gerekiyor.”

Durum belli
Başbakan Tatar, telefonun kamu özel ortaklığı ile yönetilmesi ile ilgili çalışmaların ise sürdüğünü ifade etti. Tatar, “Dairenin durumu belli… Verimli hale gelebilmesi için kamu özel ortaklığı ile yatırımlara açılması gerekiyor. Dünyada da kamu özel ortaklığında işe açılıyorlar. Tüketici, iş dünyası, devlet bundan yararlanır. Karlı bir işse vergisini de alır. Bizde de böyle olması gerekiyor ”dedi.
Metehan Sınır Kapısı başta olmak üzere birçok noktada yaşanan yoğunlukla ilgili de çalışmalar yapılacağını kaydeden Tatar, Sürekli sıkıntılar var. Kapılardaki sıkışıkların azaltılması için çalışmalar yapılacak” dedi.

Yollar için projeler hazır
Programda vatandaşların hükümetten beklentilerinin ne olduğuna yönelik video kaydı yayımlandı. Vatandaşların beklentilerini dinleyen Tatar, en fazla yollarla ilgili sıkıntıların dile getirildiğini söyleyerek, şöyle devam etti: 
Yollarla ilgili projeler var. İlgili bakanlık uğraşıyor.  İlk olarak Lefkoşa çevre yolundan başlanacak. Alsancak-Lapta yolu. İskele Karpaz yolu-Lefke Güzelyurt, Dağyolu ve tamir isteyen yollar için kaynak kullanılacak. 
Kendi bütçemizde bu kaynak yok. Ama önümüzdeki döneme bu yatırımlar içinde mali kaynak ayrılmaya başlanacak. Talep ettiğimiz paranın büyük bir bölümü alındı. İhale süreci ile ara emirlerin rotadan kalkması için ilgili daireler çalışıyor.”

Hükümeti bağlamaz
UBP Milletvekili Hüseyin Özgürgün’ün dokunulmazlığı ile ilgili bir soruya da yanıt veren Tatar, konunun komitede görüşüleceğini, oradaki yetkili kişilerin karar alacağını, eğer dokunulmazlığı kalkarsa mahkeme sürecinin devreye gireceğini söyledi.
Tatar, “Bu konu bizimle alakalı değil. Bu parti yapısını ilgilendirmez.  Bir süreç yaşanacak. Bizimle alakası yok. Komitede değerlendirilecek. Onun dokunulmazlığının kalması hükümeti ilgilendirmez. Biz halk için uğraşıyoruz. Türkiye ile ilişkilerle güçlendirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Herkes elini vicdanına koysun
“Biz umut veren bir hükümetiz” diyen Tatar, şöyle devam etti:  “Her anlamda uyumlu çalışan bir hükümet var. Halk nazarında da bir güven duyuluyor. Ekonomiye nasıl yön vererek refahı artırırız, bunları düşünüyoruz. Halk için çalışıyoruz. Halk için hizmet veriyoruz. Evet, elimizde sihirli bir değnek yok. Herkes elini vicdanına koysun.  Herkesin bize biraz zaman vermesi lazım... Vuralım da gitsin denilmemeli. Bu hükümeti 1 milyar TL ile bütçe açığı ile aldık. Bazı tedbirler alındı. Protokolün imzalanması ile eksikliklerin giderilmesi ve 2020 yılına sağlıklı bütçe ile devam edebilmek için fırsat yakaladık. Eğitim bakanımız YÖK ile temasları öğrenci sayısındaki düşüşü önledi Kısacası bazı şeylerin rayına oturması için zamana ihtiyacımız vardır.” 

Aday olmak istemiyorum
Başbakan Tatar, UBP’nin cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi:
Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak istemiyorum. Partinin tabanında kendi adayını çıkarması yönünde düşünce var. Parti yetkili organları konuyu değerlendirecek.”

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner468

banner460