banner493

40 yıllık acı

Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerinde 1974 yılında Rumlar tarafından toplu olarak katledilen 126 şehit düzenlenen törenlerle anıldı

40 yıllık acı
banner432
Muratağa-Sandallar ile Atlılar Şehitlikleri’nde düzenlenen törenlere; Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral İlyas Bozkurt ve 28. Tümen Komutanı Tümgeneral Taci Kurul da katıldı.
İlk Anma töreni Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde gerçekleştirildi. Törende ilk olarak protokol sırasına göre çelenkler konuldu, saygı duruşu ve saygı atışında bulunuldu. İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle devam eden törende Muratağa, Atlılar, Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır konuşma yaptı. Ayşe Güler Akın’ın okuduğu 14 Ağustos ile ilgili şiirle devam eden tören, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun konuşması, şehitler için dua okunması ve şehitliği ziyaret ile sona erdi. Atlılar Şehitliği’nde yer alan ikinci törende ise protokol sırasına göre çelenkler konuldu, saygı duruşu ve saygı atışı yapıldı. İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.
Şehitler için  Muratağa Camii’nde mevlit okutuldu.

Eroğlu: Ne planladıkları belli
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs’ta 15 Temmuz 1974’te EOKA-B mensubu Rumlar ve Yunan cuntasının önderliğinde Makarios’a karşı yapılan darbenin yegâne hedefinin adayı Elen yapmak olduğunu belirterek; “Eğer 20 Temmuz 1974’te başlayan Türk Barış Harekâtı olmasaydı, başarı sağlanamasaydı bu emel gerçekleşecek, direnenler öldürülecekti” dedi.
Eroğlu, darbeye karşı direnen kendi insanlarını bile öldüren EOKA mensupları ile adada bulunan cuntaya bağlı Yunan askerlerinin Kıbrıs Türkü için planladıklarının ne olduğunun, Muratağa, Atlılar, Sandallar ve Taşkent’te belli olduğunu ifade etti.

Aşır:Dün gibi taze
Muratağa Atlılar Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır da, 126 Kıbrıslı Türk’ün hunharca katledildiğini belirterek, 40 yıl geçmesine rağmen acılarının dün gibi taze olduğunu ifade etti.
Aşır, katliamlar sonucunda her aileden en çok 1-2 kişinin hayatta kaldığını belirterek, “Unutmadık, unutturmayacağız” dedi.
Aşır, Kıbrıs Türkü’nün varoluş mücadelesinin bitmediğini şekil değiştirerek devam ettiğini kaydederek, “Bize düşen görev Anavatan’a güvenerek, birlikte mücadeleyi sürdürerek olursa onurlu bir anlaşmaya ulaşmaktır” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2014, 09:46
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460