9 yıl hapis yatacak

Bir kilo Hintkeneviri, 70 gram kokainden yargılanan Hüseyin Başar, satıcı olması nedeniyle ağır ceza aldı

9 yıl hapis yatacak

Suna ERDEN

Girne Ağır Ceza Mahkemesi, uyuşturucu satıcısı Hüseyin Başar’ı 9 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, kararda sanığın bu işin ticaretini yapıp, birçok kişiyi zehirlemesini ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdi. 
   Sanığın 1 kilo hintkeneviri ve 70 gram kokain tasaruf ettiğini belirten mahkeme, 16 kök hintkeneviri ziraati yaptığını da kaydetti. Mahkeme, sanığın 48 gram hintkeneviri ile 23 gram kokain sattığını da belirterek, Başar’ı suçlu bulup 9 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.
   Kararı okuyan Yargıç Şerife Katip Kır, 1 Temmuz 2017 tarihinde Girne’de Serkan Tosun isimli sanığın Girne’ye bağlı Çatalköy bölgesinde uyuşturucu ile yakalandığını, sanığın aracında 1 adet plastik kutu içinde 2 gram hintkeneviri, aynı kutu içinde 1 gram kokain ve yine içinde uyuşturucu madde,1 adet elle sarılmış ucu yanık sigara bulunduğunu belirtti. Serkan Tosun’un Esentepe’deki evinde yapılan aramada vazo içine gizlenmiş sigara kutusunda 4 gram kokain, aynı yerde şeffaf naylon içinde 3 adet uyuşturucu hap bulunduğunu söyleyen Kır, yapılan soruşturmada uyuşturucu maddelerin sanık Hüseyin Başar tarafından Tosun’a verildiğinin belirlendiğini açıkladı. 

Uyuşturucu parası da bulundu
   Kır, Başar’ın tespit edilerek tutuklandığını, aracında yapılan aramada bir miktar hinkeneviri, bir miktar kokain ve bir adet hap bulunduğunu söyledi.Sanığın üzerinde yapılan aramada ise 4 bin 35 TL, 100 Dolar, 140 Sterlin ve 20 Euro ele geçirildiğini kaydeden Yargıç, sanığın paranın uyuşturucu geliri olduğunu itiraf ettiğini söyledi.

Eve Hintkeneviri ekmiş
   Kır, sanık Başar’ın evinde yapılan aramada da kokain ve hinkeneviri bulunduğunu, sanığa emanet edilen bir evde ise 16 kök hintkeneviri bitkisi ele geçirildiğini açıkladı. Yargıç, sanığın babasına ait eve de uyuşturucu gizlediğini, polise itiraf etmesi üzerine yapılan arama kokain ve hintkeneviri türü uyuşturucu ele geçirildiğini dile getirdi. Kır, sanığın hem kendine ait evde hem de başkaları tarafından kendisine emanet edilen evlerde uyuşturucu işi yaptığını belirtti.
   Kır, uyuşturucu suçlarının kamu menfaatini olumsuz etkileyen suçlar olduğunu ifade ederek, sanığı yargılandığı, “1 kilo hintkeneviri ile 70 gram kokain tasarufu, 48 gram hintkeneviri ile 23 gram kokain verme ve 16 kök hintkeneviri ziraati” suçlarından 9 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER