banner564
banner556

95 kamera kaydı mahkemeye sunuldu

Falyalı cinayeti davasının dünkü oturumunda yeni kanıtlar dosyaya eklendi

banner587
95 kamera kaydı mahkemeye sunuldu

Suna ERDEN

banner571

Girne’ye bağlı Çatalköy’deki villasına giderken otomatik silahlarla düzenlenen saldırı sonucu şoförü Murat Demirtaş’la birlikte hayatını kaybeden Halil Falyalı (53) cinayeti davası sürüyor.  Türkiye bağlantılı cinayetin KKTC ayağında tutuklu olan sanıklar Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç dün yine geniş güvenlik önlemleri altında mahkemeye çıkarıldı. 
Girne Kaza Mahkemesi’nde gerçekleştirilen ön duruşmada, Savcı Ali Hidayet,11’inci tanık 
Polis Genel Müdürlüğü Özel Soruşturma Biriminde görevli Polis Çavuşu Ersin Öğretici’yi mahkemeye dinletti.
Duruşmada Veysel Sare, Musa Çiçek adına avukat Süleyman Özsoylular hazır bulundu.
PGM Özel Soruşturma Biriminde görevli Polis Çavuşu Ersin Öğretici, yapmış olduğu icraatları anlattı. 
Cinayetle bağlantılı özellikle Girne olmak üzere KKTC genelinde 95 noktadan kamera kaydı temin ettiğini belirten Öğretici, bunlardan 58 tanesinde sanıkların, diğerlerinin ise Halil Falyalı’nın yaya ve hareketli görüntülerini içeren kayıtlar olduğunu belirtti. Ersin Öğretici’nin temin ettiği görüntüler emare dosyasına eklendi.
Teknik tanığın dinlenmesinin ardından duruşma bugün saat 13.30’a ertelendi.
Bu arada bugünkü duruşmada mahkemeye 120 emare daha sunulacağı bilgisi elde edildi.

Davanın geçmişi 
Girne bölgesi Çatalköy mevkisinde 8 Şubat'ta arabasındayken silahlı saldırıya uğrayan Halil Falyalı, ağır yaralı olarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine kaldırılmıştı. Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesine nakledilen Falyalı kurtarılamamış, şoförü Murat Demirtaş da olay yerinde yaşamını yitirmişti. Cinayetle ilgili 14 Şubat 2022 tarihinde yapılan aramalarda olay yerinin yaklaşık bir kilometre batısındaki dere yatağına atılmış iki kalaşnikof, bu silahlara ait 4 şarjör ve 39 mermi ile 9 mm çapında tabanca, tabancaya ait şarjör ve 13 mermi bulunmuştu. Balistik incelemelerde bu silahların olayda kullanıldığı saptanmıştı. Soruşturmanın KKTC ayağında Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç yakalanırken, Türkiye’de ise 9, 12 ve 13 Şubat'ta düzenlenen operasyonlarda yakalanan Mustafa ve Mehmet Faysal Söylemez'in de aralarında bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alınmıştı. Veysel Sare, Musa Çiçek ve Ömer Tunç yargılanmak üzere 4 Mart 2022 tarihinde cezaevine gönderilmişti.  Söylemez Çetesi’nin lideri Mustafa Söylemez, kardeşi Faysal Söylemez ile 3 sanık cezaevine gönderilirken, 3 zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473