banner493

Akıncı’ya non paper

Rum basını, Anastasiadis’in doğal gaz ile ilgili karşı önerilerini gayrı-resmî belge olarak ileteceğini duyurdu

Akıncı’ya non paper
banner432

 Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile 9 Ağustos’taki görüşmede dile getirdiği doğal gaz ile ilgili karşı önerilerini Akıncı’ya gayrı-resmî (non paper) belge olarak göndereceği haber verildi.

Rum radyosu bu açıklamanın Rum hükümetinden bir kaynak tarafından Rum Haber Ajansı’na (KİPE)’ye yapıldığını duyurdu.
Adı belirtilmeyen Rum hükümet kaynağı Anastasaidis’in önceki günkü görüşme sonrasında Rum Başkanlık Sarayı’nda yaptığı açıklamada “Kıbrıslı Türk liderin doğal gazın birlikte yönetilmesi için ortak komite önerisi kabul edilemez. Kıbrıslı Türklerin haklarını güvence altına almak için karşı önerilerde bulundum. Sayın Akıncı’ya Kıbrıs Cumhuriyeti’nin enerji projeleriyle ilgili kararlarına dair gelişmeleri bildirmeye hazırım” dediğini hatırlattı.

Güvenceden söz edildi
‘Bir non paper’den söz ediyoruz, öneriden değil” diyen ve ‘non paper’ içeriğinin, Anastasiadis’in BM Genel Sekreteri’ne gönderdiği 22 Temmuz tarihli mektupla aynı olacağına işaret eden hükümet kaynağı, Anastasiadis’in, Akıncı’yı doğal gaz konusunda bilgilendirmekle iyi niyet gösterdiğini belirtti. Aynı kaynak, bunun paralelinde bilgilendirme ile birlikte yönetme arasında net bir ayrım yapmış olacağını savundu.
Habere göre Rum hükümeti kaynağı, Anastasiadis’in Akıncı’nın hidrokarbonlarla ilgili önerisine cevaben Genel Sekreter’e gönderdiği, dağıtımı AB’ye ve Cumhurbaşkanı Akıncı’ya da yapılan 22 Temmuz tarihli mektubunda diğer şeyler yanında, “Kıbrıslı Türklerin bu meselede haklarının güvence altına alınmasından da söz edildiğini" savundu. 
Rum hükümet kaynağı, kaydedilen yakınlaşmalar ve “Ulusal Yatırım Fonu” kurulması ile birlikte, hidrokarbonlardan edinilecek gelirlerden Kıbrıslı Türklerin çıkarlarının -Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm çerçevesinde- güvenceye alınması için ilave mekanizmalar üzerinde çalışma niyetini dile getirildiğini belirtti. 

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460